Starting from AED 67,000
|
1.5 L
|
120 BHP
|
Automatic
|
|
Petrol
|
14.7 Km/L - 16.4 Km/L
|
5 seater
|
|
Automatic
|
5 seater
|
Ford EcoSport price in UAE starts from AED 67,000. Prices of Ford EcoSport trims can vary from dealership to dealership based on factors such as discounts, warranty, and additional features.
| EcoSport Trims | Prices |
|---|---|
| EcoSport 1.5 Trend | AED 67,000 |
| EcoSport 1.5 Ambiente | AED 72,345 |
| EcoSport 1.5 Titanium | AED 80,000 |
| Ford EcoSport in UAE | Average starting price |
|---|---|
| Ford EcoSport in Abu Dhabi | AED 17,000 |
| Ford EcoSport in Dubai | AED 15,900 |
| Ford EcoSport in Ras al-Khaimah | AED 18,995 |
| Ford EcoSport in Sharjah | AED 39,000 |
| Ford EcoSport in Al Ain | AED 13,500 |
| Price | AED 67,000 - AED 80,000 |
| Body Type | SUV/Crossover |
| Transmission | Automatic |
| Fuel Type | Petrol |
| Horsepower | 120 BHP |
| Torque | 151 Nm |
| Engine capacity | 1.5 L |
| Mileage | 14.7 Km/L - 16.4 Km/L |
| Fuel Tank Capacity | 52 L |
| Cylinders | 4 Cylinders |
| Length | 3998 mm - 4096 mm |
| Width | 1765 mm |
| Height | 1645 mm - 1708 mm |
| Seating capacity | 5 seater |
| Boot Space | 346 L |
| Acceleration (0-100 KM/H) | 12.3 sec |
| Top Speed | 170 km/h |
| Drive type | Front Wheel Drive |
The price of a Ford EcoSport in the UAE is AED 67,000 - AED 80,000.
The manufacturer suggested fuel economy of Ford EcoSport is 14.7 Km/L - 16.4 Km/L.
The trims for Ford EcoSport are 1.5 Trend, 1.5 Ambiente and 1.5 Titanium.
The top speed of Ford EcoSport is 170 km/h.
The fuel tank capacity of Ford EcoSport is 52 L.
Renault Duster Price in UAE starts at 52,000 and Ford EcoSport Price in UAE starts at 67,000. Check out a detailed comparison of Renault Duster vs Ford EcoSport.
Explore more than 30,000 new & used cars for sale in uae from over 350 trusted dealerships.