Starting from 518,600
|
3 L - 4 L
|
380 BHP - 645 BHP
|
Manual & Automatic
|
|
Petrol
|
7 Km/L - 9 Km/L
|
2 - 4 seater
|
|
Manual & Automatic
|
2 - 4 seater
|
Porsche 911 price in UAE starts from 518,600. Prices of Porsche 911 trims can vary from dealership to dealership based on factors such as discounts, warranty, and additional features.
| 911 Trims | Prices |
|---|---|
| 911 Carrera 3.0L (380 HP) Coupe | 518,600 |
| 911 Carrera T 3.0L A/T | 529,300 |
| 911 Carrera 3.0L (380 HP) Convertible | 533,800 |
| 911 Carrera 4 3.0L (380 HP) Cabriolet | 542,500 |
| 911 Carrera 4 3.0L (380 HP) Coupe | 568,400 |
| 911 Carrera 4S 3.0L (444 HP) Coupe | 581,200 |
| 911 Carrera 4S 3.0L (444 HP) Convertible | 631,800 |
| 911 Carrera GTS 3.0L (475 HP) Coupe | 663,900 |
| 911 Carrera 4GTS 3.0L (475 HP) Coupe | 695,800 |
| 911 Carrera GTS 3.0L (475 HP) Convertible | 716,000 |
| 911 Carrera 4GTS 3.0L (475 HP) Convertible | 747,900 |
| 911 Targa 4GTS 3.0L (475 HP) | 747,900 |
| 911 Turbo 3.8L (575 HP) Coupe | 751,000 |
| 911 GT3 4.0L (505 HP) Touring Package | 801,800 |
| 911 Turbo 3.8L (575 HP) Convertible | 802,200 |
| 911 Dakar 3.0L (475 HP) Coupe | 870,100 |
| 911 Turbo S 3.8L (645 HP) Coupe | 889,900 |
| 911 Turbo S 3.8L (645 HP) Convertible | 941,000 |
| 911 GT3 RS 4.0L (520 HP) Coupe | 944,000 |
| 911 S/T 4.0L (520 HP) Coupe | 1,149,600 |
| Porsche 911 in UAE | Average starting price |
|---|---|
| Porsche 911 in Dubai | 290,000 |
| Porsche 911 in Sharjah | 209,000 |
| Price | 518,600 - 1,149,600 |
| Body Type | Coupe , Convertible |
| Transmission | Manual & Automatic |
| Fuel Type | Petrol |
| Horsepower | 380 BHP - 645 BHP |
| Torque | 450 Nm - 800 Nm |
| Engine capacity | 3 L - 4 L |
| Mileage | 7 Km/L - 9 Km/L |
| Fuel Tank Capacity | 67 L |
| Cylinders | 6 Cylinders |
| Length | 4519 mm - 4573 mm |
| Width | 2024 mm - 2033 mm |
| Height | 1279 mm - 1338 mm |
| Seating capacity | 2 - 4 seater |
| Boot Space | 132 L |
| Acceleration (0-100 KM/H) | 2.7 sec - 4.2 sec |
| Top Speed | 240 km/h - 330 km/h |
| Drive type | Rear Wheel Drive & All Wheel Drive |
Porsche has introduced the new 911 GT3 S/C, a lightweight, open-top sports car designed for pure driving engagement. This model stands out as the first GT3 to feature a fully automatic convertible roof while retaining the brand’s high-revving naturally aspirated engine. AI Quick Summary Porsche has introduced the new 911 GT3 S/C, a lightweight, open-top sports car that's the first GT3 to feature a fully automatic convertible roof. It retains the brand's high-revving naturally aspi...
Porsche has revealed the new 911 Turbo S at the IAA Mobility motor show in Munich. The model debuts with a twin-turbo T-Hybrid powertrain, making it the most powerful production 911 to date. AI Quick Summary Porsche unveiled the new 911 Turbo S, the most powerful production 911 ever, at the IAA Mobility show. It boasts a 701hp twin-turbo T-Hybrid powertrain, enabling a 0-100 km/h time of 2.5 seconds and a top speed of 322 km/h. The new model features enhanced aerodynamics, chassis upgrades,...
The Porsche 911 GT3 RS is a car that redefines what it means to blur the lines between road and track. With its motorsport-derived roots, this track-focused machine is an engineering masterpiece that offers pure driving thrill. In this review article, we take a detailed look at this gorgeous 2011 Porsche 911 GT3 RS listed by Approved Automotive on DubiCars. DubiHighlights Here are five unique highlights that elevate the 911 GT3 RS apart: Second-Generation Evolution: The first gen 911 GT3 was...
The price of a Porsche 911 in the UAE is 518,600 - 1,149,600.
The manufacturer suggested fuel economy of Porsche 911 is 7 Km/L - 9 Km/L.
The trims for Porsche 911 are Carrera 3.0L (380 HP) Coupe, Carrera T 3.0L A/T, Carrera 3.0L (380 HP) Convertible, Carrera 4 3.0L (380 HP) Cabriolet, Carrera 4 3.0L (380 HP) Coupe, Carrera 4S 3.0L (444 HP) Coupe, Carrera 4S 3.0L (444 HP) Convertible, Carrera GTS 3.0L (475 HP) Coupe, Carrera 4GTS 3.0L (475 HP) Coupe, Carrera GTS 3.0L (475 HP) Convertible, Carrera 4GTS 3.0L (475 HP) Convertible, Targa 4GTS 3.0L (475 HP), Turbo 3.8L (575 HP) Coupe, GT3 4.0L (505 HP) Touring Package, Turbo 3.8L (575 HP) Convertible, Dakar 3.0L (475 HP) Coupe, Turbo S 3.8L (645 HP) Coupe, Turbo S 3.8L (645 HP) Convertible, GT3 RS 4.0L (520 HP) Coupe and S/T 4.0L (520 HP) Coupe.
The top speed of Porsche 911 is 240 km/h - 330 km/h.
The fuel tank capacity of Porsche 911 is 67 L.
Porsche 911 Price in UAE starts at 518,600 and Mercedes Benz AMG GT Price in UAE starts at 1,128,500. Check out a detailed comparison of Porsche 911 vs Mercedes Benz AMG GT.
Explore more than 30,000 new & used cars for sale in uae from over 350 trusted dealerships.