Starting from AED 775,000
|
6.6L
|
563BHP
|
Automatic
|
|
Petrol
|
7.1Km/L
|
4 seater
|
|
Automatic
|
4 seater
|
| Dawn Trims | Prices |
|---|---|
| Dawn 6.6L V12 | TBD |
| Rolls Royce Dawn in UAE | Average starting price |
|---|---|
| Rolls Royce Dawn in Dubai | AED 775,000 |
| Price | TBD |
| Body Type | Convertible |
| Transmission | Automatic |
| Fuel Type | Petrol |
| Horsepower | 563BHP |
| Torque | 820Nm |
| Engine capacity | 6.6L |
| Mileage | 7.1Km/L |
| Fuel Tank Capacity | 82L |
| Cylinders | 12 Cylinders |
| Length | 5285mm |
| Width | 1947mm |
| Height | 1502mm |
| Seating capacity | 4 seater |
| Boot Space | 283L |
| Acceleration (0-100 KM/H) | 5sec |
| Top Speed | 250km/h |
| Drive type | Rear Wheel Drive |
The price of a Rolls Royce Dawn in the UAE is TBD.
The manufacturer suggested fuel economy of Rolls Royce Dawn is 7.1Km/L.
The trims for Rolls Royce Dawn are 6.6L V12.
The top speed of Rolls Royce Dawn is 250km/h.
The fuel tank capacity of Rolls Royce Dawn is 82L.
Bentley Continental GT Price in UAE starts at 770,000 and Rolls Royce Dawn Price in UAE starts at 0. Check out a detailed comparison of Bentley Continental GT vs Rolls Royce Dawn.
Explore more than 30,000 new & used cars for sale in uae from over 350 trusted dealerships.