Starting from AED 110,500
|
1.4 L - 2 L
|
150 BHP - 268 BHP
|
Automatic
|
|
Petrol
|
13 Km/L
|
5 seater
|
|
Automatic
|
5 seater
|
Skoda Superb price in UAE starts from AED 110,500. Prices of Skoda Superb trims can vary from dealership to dealership based on factors such as discounts, warranty, and additional features.
| Superb Trims | Prices |
|---|---|
| Superb 1.4 TSI Ambition | AED 110,500 |
| Superb 1.4 TSI L&K | AED 135,000 |
| Superb 2.0 TSI L&K (AWD) | AED 151,000 |
| Skoda Superb in UAE | Average starting price |
|---|---|
| Skoda Superb in Dubai | AED 66,500 |
| Price | AED 110,500 - AED 151,000 |
| Body Type | Sedan |
| Transmission | Automatic |
| Fuel Type | Petrol |
| Horsepower | 150 BHP - 268 BHP |
| Torque | 250 Nm - 350 Nm |
| Engine capacity | 1.4 L - 2 L |
| Mileage | 13 Km/L |
| Fuel Tank Capacity | 66 L |
| Cylinders | 4 Cylinders |
| Length | 4869 mm |
| Width | 1864 mm |
| Height | 1468 mm - 1469 mm |
| Seating capacity | 5 seater |
| Boot Space | 625 L |
| Acceleration (0-100 KM/H) | 5.6 sec - 8.8 sec |
| Top Speed | 220 km/h - 250 km/h |
| Drive type | Front Wheel Drive & All Wheel Drive |
The price of a Skoda Superb in the UAE is AED 110,500 - AED 151,000.
The manufacturer suggested fuel economy of Skoda Superb is 13 Km/L.
The trims for Skoda Superb are 1.4 TSI Ambition, 1.4 TSI L&K and 2.0 TSI L&K (AWD).
The top speed of Skoda Superb is 220 km/h - 250 km/h.
The fuel tank capacity of Skoda Superb is 66 L.
Skoda Superb Price in UAE starts at 110,500 and Audi A3 Price in UAE starts at 139,900. Check out a detailed comparison of Skoda Superb vs Audi A3.
Explore more than 30,000 new & used cars for sale in uae from over 350 trusted dealerships.