-
$47,900Used Land Rover Range Rover Velar 2024Land Rover Range Rover Velar S P400 3.0L 2024 Range Rover Velar S P400e Plug-in Hybrid | 2.0L Turbo 4-cylinder | 404 HP | Perfect
Explore a wide selection of verified used Land Rover Range Rover Velar 2024 for sale in Sharjah. Buy and sell used Land Rover Range Rover Velar 2024 in Sharjah quickly, safely and at the best prices with DubiCars.
Land Rover Range Rover Velar
| Land Rover Range Rover Velar 2024 trims | Price* |
|---|---|
| Range Rover Velar S P400 3.0L 2024 | AED 175,000 |
| *Average starting price | |
Looking for the perfect used Land Rover Range Rover Velar 2024 in Sharjah? DubiCars offers a vast selection of high-quality pre-owned Land Rover Range Rover Velar 2024 from multiple dealers and private car owners across the country.
We have 1 listings of Land Rover Range Rover Velar 2024 starting at an average price of 175,000 AED. Each of our Range Rover Velar 2024 listings includes detailed information on mileage, condition, and features, helping you find the right Range Rover Velar 2024 to suit your lifestyle and budget.
Browse DubiCars listings today and discover the right second hand Land Rover Range Rover Velar 2024 for you, across Sharjah.
| Price | AED 175,000 - AED 175,000 |
| Body Type | SUV/Crossover |
| Transmission | Automatic |
| Fuel Type | Petrol & Hybrid |
| Horsepower | 246 BHP - 400 BHP |
| Torque | 365 Nm - 550 Nm |
| Engine capacity | 2 L - 3 L |
| Mileage | 8 Km/L - 10 Km/L |
| Fuel Tank Capacity | 82 L |
| Cylinders | 4 & 6 Cylinders |
| Length | 4797 mm - 4803 mm |
| Width | 2032 mm |
| Height | 1665 mm - 1666 mm |
| Seating capacity | 5 seater |
| Boot Space | 450 L - 532 L |
| Acceleration (0-100 KM/H) | 5.2 sec - 7.1 sec |
| Top Speed | 217 km/h - 240 km/h |
| Drive type | All Wheel Drive |
There are 1 used Land Rover Range Rover Velar 2024 available for sale in Sharjah.
The starting price of used Land Rover Range Rover Velar 2024 in Sharjah is AED 175,000.