Explore a wide selection of verified new Peugeot 3008 2025 for sale in UAE. Buy and sell new Peugeot 3008 2025 in UAE quickly, safely and at the best prices with DubiCars.
Peugeot 3008
Looking for the perfect new Peugeot 3008 2025 in UAE? DubiCars offers a vast selection of high-quality pre-owned Peugeot 3008 2025 from multiple dealers and private car owners across the country.
We have 5 listings of Peugeot 3008 2025 starting at an average price of 74,000 AED. Each of our 3008 2025 listings includes detailed information on mileage, condition, and features, helping you find the right 3008 2025 to suit your lifestyle and budget.
Browse DubiCars listings today and discover the right second hand Peugeot 3008 2025 for you, across UAE.
| Price | AED 74,000 - AED 87,000 |
| Body Type | SUV/Crossover |
| Transmission | Automatic |
| Fuel Type | Petrol & Hybrid |
| Horsepower | 181 BHP - 300 BHP |
| Torque | 250 Nm - 520 Nm |
| Engine capacity | 1.6 L |
| Mileage | 14 Km/L - 18 Km/L |
| Fuel Tank Capacity | 43 L - 53 L |
| Cylinders | 4 Cylinders |
| Length | 4447 mm |
| Width | 1610 mm - 1841 mm |
| Height | 1624 mm |
| Seating capacity | 5 seater |
| Boot Space | 520 L |
| Acceleration (0-100 KM/H) | 6.1 sec - 8 sec |
| Top Speed | 222 km/h - 240 km/h |
| Drive type | Front Wheel Drive & All Wheel Drive |
There are 5 new Peugeot 3008 2025 available for sale in UAE.
The starting price of new Peugeot 3008 2025 in UAE is AED 74,000.