-
-
New Hyundai Tucson 2026
Hyundai Tucson 1.6L Petrol, SUV, FWD, 5 Doors, Full option all colors available -
Explore a wide selection of verified new Hyundai Tucson 2026 for sale in UAE. Buy and sell new Hyundai Tucson 2026 in UAE quickly, safely and at the best prices with DubiCars.
Hyundai Tucson
Looking for the perfect new Hyundai Tucson 2026 in UAE? DubiCars offers a vast selection of high-quality pre-owned Hyundai Tucson 2026 from multiple dealers and private car owners across the country.
We have 33 listings of Hyundai Tucson 2026 starting at an average price of 85,900 AED. Each of our Tucson 2026 listings includes detailed information on mileage, condition, and features, helping you find the right Tucson 2026 to suit your lifestyle and budget.
Browse DubiCars listings today and discover the right second hand Hyundai Tucson 2026 for you, across UAE.
| Price | AED 85,000 - AED 115,000 |
| Body Type | SUV/Crossover |
| Transmission | Automatic |
| Fuel Type | Petrol |
| Horsepower | 150 BHP - 187 BHP |
| Torque | 192 Nm - 265 Nm |
| Engine capacity | 1.6 L - 2.5 L |
| Mileage | 11 Km/L - 14 Km/L |
| Fuel Tank Capacity | 54 L |
| Cylinders | 4 Cylinders |
| Length | 4500 mm - 4630 mm |
| Width | 1865 mm |
| Height | 1650 mm - 1665 mm |
| Seating capacity | 5 seater |
| Boot Space | 539 L - 620 L |
| Acceleration (0-100 KM/H) | 8.8 sec - 11.5 sec |
| Top Speed | 170 km/h - 200 km/h |
| Drive type | Front Wheel Drive & All Wheel Drive |