Explore a wide selection of verified used Lincoln Continental 1969 for sale in UAE. Buy and sell used Lincoln Continental 1969 in UAE quickly, safely and at the best prices with DubiCars.
Lincoln Continental
Looking for the perfect used Lincoln Continental 1969 in UAE? DubiCars offers a vast selection of high-quality pre-owned Lincoln Continental 1969 from multiple dealers and private car owners across the country.
We have 1 listings of Lincoln Continental 1969 starting at an average price of 65,000 AED. Each of our Continental 1969 listings includes detailed information on mileage, condition, and features, helping you find the right Continental 1969 to suit your lifestyle and budget.
Browse DubiCars listings today and discover the right second hand Lincoln Continental 1969 for you, across UAE.
| Price | AED 65,000 - AED 65,000 |
| Body Type | Sedan |
| Transmission | Automatic |
| Fuel Type | Petrol |
| Horsepower | 309 BHP - 400 BHP |
| Torque | 379 Nm - 575 Nm |
| Engine capacity | 3 L - 3.7 L |
| Mileage | 10.4 Km/L - 11.1 Km/L |
| Fuel Tank Capacity | 68 L |
| Cylinders | 6 Cylinders |
| Length | 5115 mm |
| Width | 2090 mm |
| Height | 1487 mm |
| Seating capacity | 5 seater |
| Boot Space | 473 L |
| Acceleration (0-100 KM/H) | 5.6 sec - 6.8 sec |
| Top Speed | 250 km/h |
| Drive type | Front Wheel Drive & All Wheel Drive |
There are 1 used Lincoln Continental 1969 available for sale in UAE.
The starting price of used Lincoln Continental 1969 in UAE is AED 65,000.