-
$26,800Used Volkswagen Golf 1983Used Volkswagen Golf 1983Volkswagen Golf GOLF GTI OETTINGER 2000TURBO
Explore a wide selection of verified used Volkswagen Golf 1983 for sale in Dubai. Buy and sell used Volkswagen Golf 1983 in Dubai quickly, safely and at the best prices with DubiCars.
Volkswagen Golf
Looking for the perfect used Volkswagen Golf 1983 in Dubai? DubiCars offers a vast selection of high-quality pre-owned Volkswagen Golf 1983 from multiple dealers and private car owners across the country.
We have 1 listings of Volkswagen Golf 1983 starting at an average price of 98,000 AED. Each of our Golf 1983 listings includes detailed information on mileage, condition, and features, helping you find the right Golf 1983 to suit your lifestyle and budget.
Browse DubiCars listings today and discover the right second hand Volkswagen Golf 1983 for you, across Dubai.
| Price | AED 98,000 - AED 98,000 |
| Body Type | Hatchback |
| Transmission | Automatic |
| Fuel Type | Petrol |
| Horsepower | 290BHP |
| Torque | 380Nm |
| Engine capacity | 2L |
| Mileage | 14.1Km/L |
| Fuel Tank Capacity | 55L |
| Cylinders | 4 Cylinders |
| Length | 4384mm |
| Width | 1699mm |
| Height | 1466mm |
| Seating capacity | 5 seater |
| Boot Space | 343L |
| Acceleration (0-100 KM/H) | 4.8sec |
| Top Speed | 250km/h |
| Drive type | All Wheel Drive |
There are 1 used Volkswagen Golf 1983 available for sale in Dubai.
The starting price of used Volkswagen Golf 1983 in Dubai is AED 98,000.