Starting from AED 115,000
|
2L
|
227BHP
|
Automatic
|
|
Petrol
|
8Km/L
|
5 seater
|
|
Automatic
|
5 seater
|
212 T01 price in UAE starts from AED 115,000. Prices of 212 T01 trims can vary from dealership to dealership based on factors such as discounts, warranty, and additional features.
| T01 Trims | Prices |
|---|---|
| T01 Adventurer | AED 115,000 |
| Price | AED 115,000 |
| Body Type | SUV/Crossover |
| Transmission | Automatic |
| Fuel Type | Petrol |
| Horsepower | 227BHP |
| Torque | 390Nm |
| Engine capacity | 2L |
| Mileage | 8Km/L |
| Fuel Tank Capacity | 80L |
| Cylinders | 4 Cylinders |
| Length | 1936mm |
| Width | 1895mm |
| Height | 4705mm |
| Seating capacity | 5 seater |
| Boot Space | TBD |
| Acceleration (0-100 KM/H) | TBD |
| Top Speed | 180km/h |
| Drive type | Four Wheel Drive |
The price of a 212 T01 in the UAE is AED 115,000.
The manufacturer suggested fuel economy of 212 T01 is 8Km/L.
The trims for 212 T01 are Adventurer.
The top speed of 212 T01 is 180km/h.
The fuel tank capacity of 212 T01 is 80L.
Haval H9 Price in UAE starts at 0 and 212 T01 Price in UAE starts at 115,000. Check out a detailed comparison of Haval H9 vs 212 T01.
Explore more than 30,000 new & used cars for sale in uae from over 350 trusted dealerships.