Starting from 94,000
|
1.5 L
|
185 BHP - 402 BHP
|
Automatic
|
|
Petrol & Hybrid
|
10 Km/L
|
5 seater
|
|
Automatic
|
5 seater
|
BAIC BJ30 price in UAE starts from 94,000. Prices of BAIC BJ30 trims can vary from dealership to dealership based on factors such as discounts, warranty, and additional features.
| BJ30 Trims | Prices |
|---|---|
| BJ30 LV2 | 94,000 |
| BJ30 LV3 | 102,000 |
| BJ30 LV5 | 114,000 |
| BAIC BJ30 in UAE | Average starting price |
|---|---|
| BAIC BJ30 in Dubai | 85,000 |
| Price | 94,000 - 114,000 |
| Body Type | SUV/Crossover |
| Transmission | Automatic |
| Fuel Type | Petrol & Hybrid |
| Horsepower | 185 BHP - 402 BHP |
| Torque | 280 Nm - 680 Nm |
| Engine capacity | 1.5 L |
| Mileage | 10 Km/L |
| Fuel Tank Capacity | 60 L |
| Cylinders | 4 Cylinders |
| Length | 4730 mm |
| Width | 1910 mm |
| Height | 1757 mm |
| Seating capacity | 5 seater |
| Boot Space | TBD |
| Acceleration (0-100 KM/H) | TBD |
| Top Speed | TBD |
| Drive type | Front Wheel Drive & All Wheel Drive |
Chinese car brand BAIC & Al Shaali Moto have launched the new 2025 BJ30 compact off-road SUV in the UAE. The second-generation SUV was launched earlier this year globally. It features an all-new design, and improved features on the inside and is offered with a hybrid powertrain. The 2025 BAIC BJ30 is offered in three variants at a starting price of AED 94,000. BAIC BJ30 Launch DetailsNew BAIC BJ30 Price & VariantsEngine & TransmissionExterior DesignDimensions CheckInteriorTechnology...
The price of a BAIC BJ30 in the UAE is 94,000 - 114,000.
The manufacturer suggested fuel economy of BAIC BJ30 is 10 Km/L.
The trims for BAIC BJ30 are LV2, LV3 and LV5.
The top speed of BAIC BJ30 is TBD.
The fuel tank capacity of BAIC BJ30 is 60 L.
Explore more than 30,000 new & used cars for sale in uae from over 350 trusted dealerships.