Starting from AED 89,500
|
2 L
|
233 BHP
|
Automatic
|
|
Petrol
|
8 Km/L
|
7 seater
|
|
Automatic
|
7 seater
|
Changan CS95 price in UAE starts from AED 89,500. Prices of Changan CS95 trims can vary from dealership to dealership based on factors such as discounts, warranty, and additional features.
| CS95 Trims | Prices |
|---|---|
| CS95 2.0T Classic (7-Seater) FWD | AED 89,500 |
| CS95 2.0T Royal (7-Seater) AWD | AED 117,500 |
| Price | AED 89,500 - AED 117,500 |
| Body Type | SUV/Crossover |
| Transmission | Automatic |
| Fuel Type | Petrol |
| Horsepower | 233 BHP |
| Torque | 360 Nm |
| Engine capacity | 2 L |
| Mileage | 8 Km/L |
| Fuel Tank Capacity | 74 L |
| Cylinders | 4 Cylinders |
| Length | 4949 mm |
| Width | 1930 mm |
| Height | 1790 mm |
| Seating capacity | 7 seater |
| Boot Space | TBD |
| Acceleration (0-100 KM/H) | 9.8 sec |
| Top Speed | 185 km/h - 190 km/h |
| Drive type | Front Wheel Drive & All Wheel Drive |
The price of a Changan CS95 in the UAE is AED 89,500 - AED 117,500.
The manufacturer suggested fuel economy of Changan CS95 is 8 Km/L.
The trims for Changan CS95 are 2.0T Classic (7-Seater) FWD and 2.0T Royal (7-Seater) AWD.
The top speed of Changan CS95 is 185 km/h - 190 km/h.
The fuel tank capacity of Changan CS95 is 74 L.
MG RX8 Price in UAE starts at 98,000 and Changan CS95 Price in UAE starts at 89,500. Check out a detailed comparison of MG RX8 vs Changan CS95.
Explore more than 30,000 new & used cars for sale in uae from over 350 trusted dealerships.