Starting from AED 179,000
|
3.7 L
|
330 BHP
|
Automatic
|
|
Petrol
|
8.3 Km/L
|
5 seater
|
|
Automatic
|
5 seater
|
Infiniti Q70 price in UAE starts from AED 179,000. Prices of Infiniti Q70 trims can vary from dealership to dealership based on factors such as discounts, warranty, and additional features.
| Q70 Trims | Prices |
|---|---|
| Q70 3.7L Luxe | AED 179,000 |
| Q70 3.7L Luxe Proactive | AED 229,500 |
| Infiniti Q70 in UAE | Average starting price |
|---|---|
| Infiniti Q70 in Dubai | AED 19,500 |
| Price | AED 179,000 - AED 229,500 |
| Body Type | Sedan |
| Transmission | Automatic |
| Fuel Type | Petrol |
| Horsepower | 330 BHP |
| Torque | 360 Nm |
| Engine capacity | 3.7 L |
| Mileage | 8.3 Km/L |
| Fuel Tank Capacity | 80 L |
| Cylinders | 6 Cylinders |
| Length | 4945 mm |
| Width | 1845 mm |
| Height | 1500 mm |
| Seating capacity | 5 seater |
| Boot Space | 500 L |
| Acceleration (0-100 KM/H) | 5.6 sec |
| Top Speed | 225 km/h |
| Drive type | Rear Wheel Drive |
The price of a Infiniti Q70 in the UAE is AED 179,000 - AED 229,500.
The manufacturer suggested fuel economy of Infiniti Q70 is 8.3 Km/L.
The trims for Infiniti Q70 are 3.7L Luxe and 3.7L Luxe Proactive.
The top speed of Infiniti Q70 is 225 km/h.
The fuel tank capacity of Infiniti Q70 is 80 L.
Infiniti Q70 Price in UAE starts at 179,000 and Audi A6 Price in UAE starts at 234,100. Check out a detailed comparison of Infiniti Q70 vs Audi A6.
Explore more than 30,000 new & used cars for sale in uae from over 350 trusted dealerships.