Starting from AED 278,900
|
2L
|
302BHP
|
Automatic
|
|
Petrol
|
10Km/L
|
5 seater
|
|
Automatic
|
5 seater
|
Mercedes Benz CLA35 AMG price in UAE starts from AED 278,900. Prices of Mercedes Benz CLA35 AMG trims can vary from dealership to dealership based on factors such as discounts, warranty, and additional features.
| CLA35 AMG Trims | Prices |
|---|---|
| CLA35 AMG 4MATIC | AED 278,900 |
| Mercedes Benz CLA35 AMG in UAE | Average starting price |
|---|---|
| Mercedes Benz CLA35 AMG in Ajman | AED 105,000 |
| Mercedes Benz CLA35 AMG in Dubai | AED 92,100 |
| Mercedes Benz CLA35 AMG in Sharjah | AED 88,998 |
| Price | AED 278,900 |
| Body Type | Coupe |
| Transmission | Automatic |
| Fuel Type | Petrol |
| Horsepower | 302BHP |
| Torque | 400Nm |
| Engine capacity | 2L |
| Mileage | 10Km/L |
| Fuel Tank Capacity | 51L |
| Cylinders | 4 Cylinders |
| Length | 4688mm |
| Width | 1999mm |
| Height | 1439mm |
| Seating capacity | 5 seater |
| Boot Space | 535L |
| Acceleration (0-100 KM/H) | 9sec |
| Top Speed | 220km/h |
| Drive type | All Wheel Drive |
The price of a Mercedes Benz CLA35 AMG in the UAE is AED 278,900.
The manufacturer suggested fuel economy of Mercedes Benz CLA35 AMG is 10Km/L.
The trims for Mercedes Benz CLA35 AMG are 4MATIC.
The top speed of Mercedes Benz CLA35 AMG is 220km/h.
The fuel tank capacity of Mercedes Benz CLA35 AMG is 51L.
Explore more than 30,000 new & used cars for sale in uae from over 350 trusted dealerships.