Starting from 466,900
|
TBD
|
353BHP
|
Automatic
|
|
Hybrid
|
9Km/L
|
4 seater
|
|
Automatic
|
4 seater
|
Mercedes Benz CLE 53 AMG Coupe price in UAE starts from 466,900. Prices of Mercedes Benz CLE 53 AMG Coupe trims can vary from dealership to dealership based on factors such as discounts, warranty, and additional features.
| CLE 53 AMG Coupe Trims | Prices |
|---|---|
| CLE 53 AMG Coupe 4 Matic+ | 466,900 |
| Mercedes Benz CLE 53 AMG Coupe in UAE | Average starting price |
|---|---|
| Mercedes Benz CLE 53 AMG Coupe in Dubai | 337,000 |
| Price | 466,900 |
| Body Type | Coupe |
| Transmission | Automatic |
| Fuel Type | Hybrid |
| Horsepower | 353BHP |
| Torque | 800Nm |
| Engine capacity | TBD |
| Mileage | 9Km/L |
| Fuel Tank Capacity | 66L |
| Cylinders | TBD Cylinders |
| Length | 4850mm |
| Width | 1860mm |
| Height | 1428mm |
| Seating capacity | 4 seater |
| Boot Space | TBD |
| Acceleration (0-100 KM/H) | 4sec |
| Top Speed | 250km/h |
| Drive type | All Wheel Drive |
The price of a Mercedes Benz CLE 53 AMG Coupe in the UAE is 466,900.
The manufacturer suggested fuel economy of Mercedes Benz CLE 53 AMG Coupe is 9Km/L.
The trims for Mercedes Benz CLE 53 AMG Coupe are 4 Matic+.
The top speed of Mercedes Benz CLE 53 AMG Coupe is 250km/h.
The fuel tank capacity of Mercedes Benz CLE 53 AMG Coupe is 66L.
Explore more than 30,000 new & used cars for sale in uae from over 350 trusted dealerships.