Starting from 596,900
|
90.6kWh
|
628BHP
|
Automatic
|
|
Electric
|
550km
|
5 seater
|
|
Automatic
|
5 seater
|
Mercedes Benz EQE 53 AMG SUV price in UAE starts from 596,900. Prices of Mercedes Benz EQE 53 AMG SUV trims can vary from dealership to dealership based on factors such as discounts, warranty, and additional features.
| EQE 53 AMG SUV Trims | Prices |
|---|---|
| EQE 53 AMG SUV 4MATIC | 596,900 |
| Mercedes Benz EQE 53 AMG SUV in UAE | Average starting price |
|---|---|
| Mercedes Benz EQE 53 AMG SUV in Dubai | 185,000 |
| Price | 596,900 |
| Body Type | SUV/Crossover |
| Transmission | Automatic |
| Fuel Type | Electric |
| Horsepower | 628BHP |
| Torque | 1000Nm |
| Battery size | 90.6kWh |
| Battery Range | 550km |
| Length | 4863mm |
| Width | 2141mm |
| Height | 1685mm |
| Seating capacity | 5 seater |
| Boot Space | 520L |
| Acceleration (0-100 KM/H) | 3.5sec |
| Top Speed | 240km/h |
| Drive type | All Wheel Drive |
The price of a Mercedes Benz EQE 53 AMG SUV in the UAE is 596,900.
The manufacturer suggested fuel economy of Mercedes Benz EQE 53 AMG SUV is 550km.
The trims for Mercedes Benz EQE 53 AMG SUV are 4MATIC.
The top speed of Mercedes Benz EQE 53 AMG SUV is 240km/h.
The fuel tank capacity of Mercedes Benz EQE 53 AMG SUV is TBD.
Explore more than 30,000 new & used cars for sale in uae from over 350 trusted dealerships.