Starting from 578,900
|
107.8kWh
|
357BHP
|
Automatic
|
|
Electric
|
615km
|
5 seater
|
|
Automatic
|
5 seater
|
Mercedes Benz EQS 450 price in UAE starts from 578,900. Prices of Mercedes Benz EQS 450 trims can vary from dealership to dealership based on factors such as discounts, warranty, and additional features.
| EQS 450 Trims | Prices |
|---|---|
| EQS 450 4MATIC | 578,900 |
| Mercedes Benz EQS 450 in UAE | Average starting price |
|---|---|
| Mercedes Benz EQS 450 in Dubai | 438,000 |
| Price | 578,900 |
| Body Type | SUV/Crossover |
| Transmission | Automatic |
| Fuel Type | Electric |
| Horsepower | 357BHP |
| Torque | 800Nm |
| Battery size | 107.8kWh |
| Battery Range | 615km |
| Length | 5125mm |
| Width | 2157mm |
| Height | 1718mm |
| Seating capacity | 5 seater |
| Boot Space | 645L |
| Acceleration (0-100 KM/H) | 6sec |
| Top Speed | 260km/h |
| Drive type | All Wheel Drive |
The price of a Mercedes Benz EQS 450 in the UAE is 578,900.
The manufacturer suggested fuel economy of Mercedes Benz EQS 450 is 615km.
The trims for Mercedes Benz EQS 450 are 4MATIC.
The top speed of Mercedes Benz EQS 450 is 260km/h.
The fuel tank capacity of Mercedes Benz EQS 450 is TBD.
Explore more than 30,000 new & used cars for sale in uae from over 350 trusted dealerships.