Starting from 315,900
|
2L
|
224BHP
|
Automatic
|
|
Petrol
|
10Km/L
|
7 seater
|
|
Automatic
|
7 seater
|
Mercedes Benz GLB250 price in UAE starts from 315,900. Prices of Mercedes Benz GLB250 trims can vary from dealership to dealership based on factors such as discounts, warranty, and additional features.
| GLB250 Trims | Prices |
|---|---|
| GLB250 4MATIC 2.0L | 315,900 |
| Mercedes Benz GLB250 in UAE | Average starting price |
|---|---|
| Mercedes Benz GLB250 in Abu Dhabi | 98,000 |
| Mercedes Benz GLB250 in Ajman | 76,500 |
| Mercedes Benz GLB250 in Dubai | 57,800 |
| Mercedes Benz GLB250 in Sharjah | 72,000 |
| Price | 315,900 |
| Body Type | SUV/Crossover |
| Transmission | Automatic |
| Fuel Type | Petrol |
| Horsepower | 224BHP |
| Torque | 350Nm |
| Engine capacity | 2L |
| Mileage | 10Km/L |
| Fuel Tank Capacity | 60L |
| Cylinders | 4 Cylinders |
| Length | 4634mm |
| Width | 2020mm |
| Height | 1658mm |
| Seating capacity | 7 seater |
| Boot Space | 535L |
| Acceleration (0-100 KM/H) | 12sec |
| Top Speed | 240km/h |
| Drive type | All Wheel Drive |
The price of a Mercedes Benz GLB250 in the UAE is 315,900.
The manufacturer suggested fuel economy of Mercedes Benz GLB250 is 10Km/L.
The trims for Mercedes Benz GLB250 are 4MATIC 2.0L.
The top speed of Mercedes Benz GLB250 is 240km/h.
The fuel tank capacity of Mercedes Benz GLB250 is 60L.
Explore more than 30,000 new & used cars for sale in uae from over 350 trusted dealerships.