Starting from AED 145,950
|
4.8 L
|
280 BHP
|
Manual & Automatic
|
|
Petrol
|
TBD
|
2 seater
|
|
Manual & Automatic
|
2 seater
|
Nissan Patrol Pick Up price in UAE starts from AED 145,950. Prices of Nissan Patrol Pick Up trims can vary from dealership to dealership based on factors such as discounts, warranty, and additional features.
| Patrol Pick Up Trims | Prices |
|---|---|
| Patrol Pick Up SGL Manual | AED 145,950 |
| Patrol Pick Up SGL Automatic | AED 152,250 |
| Nissan Patrol Pick Up in UAE | Average starting price |
|---|---|
| Nissan Patrol Pick Up in Ras al-Khaimah | AED 50,000 |
| Price | AED 145,950 - AED 152,250 |
| Body Type | Pick Up Truck |
| Transmission | Manual & Automatic |
| Fuel Type | Petrol |
| Horsepower | 280 BHP |
| Torque | 451 Nm |
| Engine capacity | 4.8 L |
| Mileage | TBD |
| Fuel Tank Capacity | 175 L |
| Cylinders | 6 Cylinders |
| Length | 5165 mm |
| Width | 1950 mm |
| Height | 1850 mm |
| Seating capacity | 2 seater |
| Boot Space | TBD |
| Acceleration (0-100 KM/H) | TBD |
| Top Speed | 170 km/h |
| Drive type | All Wheel Drive |
The price of a Nissan Patrol Pick Up in the UAE is AED 145,950 - AED 152,250.
The manufacturer suggested fuel economy of Nissan Patrol Pick Up is TBD.
The trims for Nissan Patrol Pick Up are SGL Manual and SGL Automatic.
The top speed of Nissan Patrol Pick Up is 170 km/h.
The fuel tank capacity of Nissan Patrol Pick Up is 175 L.
Explore more than 30,000 new & used cars for sale in uae from over 350 trusted dealerships.