Starting from AED 106,900
|
2.2 L
|
130 BHP
|
Manual
|
|
Diesel
|
9 Km/L
|
2 seater
|
|
Manual
|
2 seater
|
Peugeot Boxer price in UAE starts from AED 106,900. Prices of Peugeot Boxer trims can vary from dealership to dealership based on factors such as discounts, warranty, and additional features.
| Boxer Trims | Prices |
|---|---|
| Boxer 2.2L Diesel (L2H2) | AED 106,900 |
| Boxer 2.2L Diesel (L4H3) | AED 116,900 |
| Peugeot Boxer in UAE | Average starting price |
|---|---|
| Peugeot Boxer in Dubai | AED 33,000 |
| Peugeot Boxer in Sharjah | AED 43,000 |
| Price | AED 106,900 - AED 116,900 |
| Body Type | Van |
| Transmission | Manual |
| Fuel Type | Diesel |
| Horsepower | 130 BHP |
| Torque | 320 Nm |
| Engine capacity | 2.2 L |
| Mileage | 9 Km/L |
| Fuel Tank Capacity | 90 L |
| Cylinders | 4 Cylinders |
| Length | 5413 mm - 6363 mm |
| Width | 2050 mm |
| Height | 2254 mm - 2760 mm |
| Seating capacity | 2 seater |
| Boot Space | TBD |
| Acceleration (0-100 KM/H) | 14 sec |
| Top Speed | 150 km/h |
| Drive type | Front Wheel Drive |
The price of a Peugeot Boxer in the UAE is AED 106,900 - AED 116,900.
The manufacturer suggested fuel economy of Peugeot Boxer is 9 Km/L.
The trims for Peugeot Boxer are 2.2L Diesel (L2H2) and 2.2L Diesel (L4H3).
The top speed of Peugeot Boxer is 150 km/h.
The fuel tank capacity of Peugeot Boxer is 90 L.
Peugeot Boxer Price in UAE starts at 106,900 and Ford Transit Price in UAE starts at 117,495. Check out a detailed comparison of Peugeot Boxer vs Ford Transit.
Explore more than 30,000 new & used cars for sale in uae from over 350 trusted dealerships.