AED 72,900
| 2.3 L | 161 BHP | Manual |
| Diesel | 9 Km/L | 5 seater |
| Manual | 5 seater |
| Dimensions | |
|---|---|
| Length | 5370 mm |
| Width | 1960 mm |
| Height | 1880 mm |
| Wheelbase | 3230 mm |
| Number of Doors | 4 Doors |
| Seating Capacity | 5 Seater |
| Kerb Weight | 1970 kg |
| Door Type | Swan Doors |
| Engine / Motor | |
|---|---|
| Fuel Type | Diesel |
| Engine Capacity | 2.3 L |
| Horsepower | 161 BHP |
| Torque | 420 Nm |
| Cylinders | 4 |
| Drive Type | Four Wheel Drive |
| Displacement | 2298 cc |
| Turbo Charger | Single Turbo |
| No. of Cylinders | 4 |
| Cylinder Configuration | In-Line |
| Valves per Cylinder | 4 |
| Regional Specs | GCC |
| Transmission & Drivetrain | |
|---|---|
| Transmission | Manual |
| Gear Box | 6 -speed |
| Drive Train | 4x4 |
| Fuel Economy | |
|---|---|
| Fuel Tank Capacity | 80 L |
| Fuel Average City | 9 Km/L |
| Fuel Average Highway | 12 Km/L |
| Brakes, Steering & Suspension | |
|---|---|
| Front Brakes | Ventilated Disc |
| Rear Brakes | Ventilated Disc |
| Steering Type | Hydraulic Power Steering (HPS) |
| Front Suspension | Double-Wishbone |
| Rear Suspension | Tube Shocks with Leaf Springs |
| Wheels & Tyres | |
|---|---|
| Wheel Type | Alloy Wheel |
| Wheel Size | 17 |
| Tyre Size | 265/65 R17 |
| Spare Tyre | No |
| Spare Tyre Size | 17 in |
| interior | |
|---|---|
| Seat Type | Standard |
| Seat Material Type | Leather |
| Tachometer | |
| Information Cluster | Digital Screen |
| Multi Info | |
| Clock Type | Digital |
| Glove Box | |
| Rear Headrest |
| exterior | |
|---|---|
| Side Mirrors with Indicators | |
| Fog lights | LED |
| DRLs | |
| Headlight Type | LED |
| Roof Rails |
| safety | |
|---|---|
| ABS | |
| No. of Airbags | 2 |
| No. of Seatbelts | 5 |
| Driver Seat Belt Warning | |
| Passenger Seat Belt Warning | |
| Immobilizer | |
| Door Open Warning | |
| Child Lock | |
| ISOFIX Child Seat Anchors | |
| Electronic Brake-Force Distribution (EBD) | |
| Brake Assist (BA) | |
| Speed Sensing Auto Door Lock | |
| Anti-Theft Alarm System | |
| Hill Start Assist Control | |
| Traction Control | |
| Vehicle Stability Control | |
| Lane Keep Assist System (LKAS) |
| comfort & convenience | |
|---|---|
| Parking sensor rear | |
| Power locks | |
| Tyre pressure warning system | |
| Cup Holder | |
| Air Conditioner | Automatic |
| Climate Control | Single |
| Rear AC Vents | |
| Heater | |
| Rear Camera | |
| Power Windows | |
| Steering Adjustment | |
| Steering Switches | |
| Cruise Control | Standard |
| Headlight On Reminder | |
| Automatic Head Lamps | |
| Drive Modes | |
| Key Type | Keyless Entry |
| Push Start | |
| Central Locking | |
| Power Steering | |
| Power Mirrors | |
| Auto Retractable Side Mirrors | |
| Cargo Light | |
| Interior Lighting | |
| Handbrake | Electric |
| Front Power Outlet | |
| Rear Power Outlet |
| infotainment | |
|---|---|
| Bluetooth system | |
| Infotainment Head Unit | Android LCD |
| Number of Speakers | 4 |
| Display Size (inches) | 12.3 |
| Touch Screen | |
| Android Auto | |
| Apple Car Play | |
| Front Speakers | |
| Rear Speakers |
| manufacturer warranty | |
|---|---|
| Manufacturer Warranty-Years | 5 |
| Manufacturer Warranty-Kms | 200000 |
RELY, under Chery Commercial Vehicle and distributed locally by Al Ghurair Mobility, has officially launched the new R8 pickup in the UAE. The model enters the competitive one-tonne segment with a clear focus on value, durability, and everyday usability. AI Quick Summary RELY has officially launched its new R8 pickup in the UAE, targeting the one-tonne segment with a strong focus on value, durability, and everyday usability. Starting below AED 60,000, the R8 offers both petrol and diesel en...
The price of Rely R8 Comfort Diesel 2.3T 4WD MT is AED 72,900.
The manufacturer suggested fuel economy of Rely R8 2026 is 9 Km/L - 10 Km/L.
Rely R8 Comfort Diesel 2.3T 4WD MT has a seating capacity of 5 people.
Rely R8 Comfort Diesel 2.3T 4WD MT has a drivetrain of Four Wheel Drive.
No, Rely R8 Comfort Diesel 2.3T 4WD MT does not come with a sunroof as a standard feature
Explore more than 30,000 new & used cars for sale in uae from over 350 trusted dealerships.