Starting from AED 59,900
|
2.3 L - 2.4 L
|
158 BHP - 161 BHP
|
Manual & Automatic
|
|
Petrol & Diesel
|
9 Km/L - 10 Km/L
|
5 seater
|
|
Manual & Automatic
|
5 seater
|
Rely R8 price in UAE starts from AED 59,900. Prices of Rely R8 trims can vary from dealership to dealership based on factors such as discounts, warranty, and additional features.
| R8 Trims | Prices |
|---|---|
| R8 Standard Petrol 2.4L 2WD MT | AED 59,900 |
| R8 Standard Diesel 2.3T 2WD MT | AED 63,900 |
| R8 Comfort Petrol 2.4L 4WD MT | AED 69,900 |
| R8 Comfort Diesel 2.3T 4WD MT | AED 72,900 |
| R8 Limited Diesel 2.3T 4WD AT | AED 89,900 |
| Price | AED 59,900 - AED 89,900 |
| Body Type | Pick Up Truck |
| Transmission | Manual & Automatic |
| Fuel Type | Petrol & Diesel |
| Horsepower | 158 BHP - 161 BHP |
| Torque | 230 Nm - 420 Nm |
| Engine capacity | 2.3 L - 2.4 L |
| Mileage | 9 Km/L - 10 Km/L |
| Fuel Tank Capacity | 80 L |
| Cylinders | 4 Cylinders |
| Length | 5370 mm |
| Width | 1960 mm |
| Height | 1880 mm |
| Seating capacity | 5 seater |
| Boot Space | TBD |
| Acceleration (0-100 KM/H) | TBD |
| Top Speed | TBD |
| Drive type | Front Wheel Drive & Four Wheel Drive |
RELY, under Chery Commercial Vehicle and distributed locally by Al Ghurair Mobility, has officially launched the new R8 pickup in the UAE. The model enters the competitive one-tonne segment with a clear focus on value, durability, and everyday usability. AI Quick Summary RELY has officially launched its new R8 pickup in the UAE, targeting the one-tonne segment with a strong focus on value, durability, and everyday usability. Starting below AED 60,000, the R8 offers both petrol and diesel en...
The price of a Rely R8 in the UAE is AED 59,900 - AED 89,900.
The manufacturer suggested fuel economy of Rely R8 is 9 Km/L - 10 Km/L.
The trims for Rely R8 are Standard Petrol 2.4L 2WD MT, Standard Diesel 2.3T 2WD MT, Comfort Petrol 2.4L 4WD MT, Comfort Diesel 2.3T 4WD MT and Limited Diesel 2.3T 4WD AT.
The top speed of Rely R8 is TBD.
The fuel tank capacity of Rely R8 is 80 L.
Explore more than 30,000 new & used cars for sale in uae from over 350 trusted dealerships.