Rely R8 2026 Key Specifications
|
2.3 L - 2.4 L
|
158 BHP - 161 BHP
|
Manual & Automatic
|
|
Petrol & Diesel
|
9 Km/L - 10 Km/L
|
5 seater
|
|
Manual & Automatic
|
5 seater
|
| Price | AED 59,900 - AED 89,900 |
| Body Type | Pick Up Truck |
| Transmission | Manual & Automatic |
| Fuel Type | Petrol & Diesel |
| Horsepower | 158 BHP - 161 BHP |
| Torque | 230 Nm - 420 Nm |
| Engine capacity | 2.3 L - 2.4 L |
| Mileage | 9 Km/L - 10 Km/L |
| Fuel Tank Capacity | 80 L |
| Cylinders | 4 Cylinders |
| Length | 5370 mm |
| Width | 1960 mm |
| Height | 1880 mm |
| Seating capacity | 5 seater |
| Boot Space | TBD |
| Acceleration (0-100 KM/H) | TBD |
| Top Speed | TBD |
| Drive type | Front Wheel Drive & Four Wheel Drive |
Rely R8 Specifications & Features
- Specifications
- Features
Rely R8 Standard Petrol 2.4L 2WD MT Specifications & Features
Specifications
| Dimensions | |
|---|---|
| Length | 5370 mm |
| Width | 1960 mm |
| Height | 1880 mm |
| Wheelbase | 3230 mm |
| Number of Doors | 4 Doors |
| Seating Capacity | 5 Seater |
| Kerb Weight | 1970 kg |
| Door Type | Swan Doors |
| Engine / Motor | |
|---|---|
| Fuel Type | Petrol |
| Engine Capacity | 2.4 L |
| Horsepower | 158 BHP |
| Torque | 230 Nm |
| Cylinders | 4 |
| Drive Type | Front Wheel Drive |
| Displacement | 2400 cc |
| No. of Cylinders | 4 |
| Cylinder Configuration | In-Line |
| Valves per Cylinder | 4 |
| Regional Specs | GCC |
| Transmission & Drivetrain | |
|---|---|
| Transmission | Manual |
| Gear Box | 5 -speed |
| Drive Train | FWD |
| Fuel Economy | |
|---|---|
| Fuel Tank Capacity | 80 L |
| Fuel Average City | 10 Km/L |
| Fuel Average Highway | 12 Km/L |
| Brakes, Steering & Suspension | |
|---|---|
| Front Brakes | Ventilated Disc |
| Rear Brakes | Ventilated Disc |
| Steering Type | Hydraulic Power Steering (HPS) |
| Front Suspension | Double-Wishbone |
| Rear Suspension | Tube Shocks with Leaf Springs |
| Wheels & Tyres | |
|---|---|
| Wheel Type | Alloy Wheel |
| Wheel Size | 17 |
| Tyre Size | 265/65 R17 |
| Spare Tyre | No |
| Spare Tyre Size | 17 in |
Features
| interior | |
|---|---|
| Seat Type | Standard |
| Seat Material Type | Fabric |
| Tachometer | |
| Information Cluster | Digital Screen |
| Multi Info | |
| Clock Type | Digital |
| Glove Box | |
| Rear Headrest |
| exterior | |
|---|---|
| Side Mirrors with Indicators | |
| Fog lights | LED |
| DRLs | |
| Headlight Type | LED |
| Roof Rails |
| safety | |
|---|---|
| ABS | |
| No. of Airbags | 2 |
| No. of Seatbelts | 5 |
| Driver Seat Belt Warning | |
| Immobilizer | |
| Door Open Warning | |
| Child Lock | |
| ISOFIX Child Seat Anchors | |
| High Mount Stop Lamp | |
| Electronic Brake-Force Distribution (EBD) | |
| Brake Assist (BA) | |
| Speed Sensing Auto Door Lock | |
| Anti-Theft Alarm System | |
| Hill Start Assist Control | |
| Traction Control | |
| Vehicle Stability Control |
| comfort & convenience | |
|---|---|
| Parking sensor rear | |
| Power locks | |
| Tyre pressure warning system | |
| Cup Holder | |
| Air Conditioner | Automatic |
| Climate Control | Single |
| Heater | |
| Rear Camera | |
| Ventilated Seats | |
| Power Windows | |
| Steering Adjustment | |
| Steering Switches | |
| Cruise Control | Standard |
| Headlight On Reminder | |
| Drive Modes | |
| Key Type | Keyless Entry |
| Push Start | |
| Central Locking | |
| Power Steering | |
| Power Mirrors | |
| Auto Retractable Side Mirrors | |
| Cargo Light | |
| Interior Lighting | |
| Handbrake | Electric |
| Front Power Outlet |
| infotainment | |
|---|---|
| Bluetooth system | |
| Infotainment Head Unit | Standard LCD |
| Number of Speakers | 4 |
| Display Size (inches) | 12.3 |
| Android Auto | |
| Front Speakers |
| manufacturer warranty | |
|---|---|
| Manufacturer Warranty-Years | 5 |
| Manufacturer Warranty-Kms | 200000 |