AED 3,500,000
| 102 kWh | 577 BHP | Automatic |
| Electric | 530 km | 4 seater |
| Automatic | 4 seater |
| Dimensions | |
|---|---|
| Length | 5433 mm |
| Width | 2080 mm |
| Height | 1559 mm |
| Wheelbase | 3210 mm |
| Number of Doors | 2 Doors |
| Seating Capacity | 4 Seater |
| Trunk Capacity | 454 L |
| Kerb Weight | 2975 kg |
| Door Type | Suicide Doors |
| Engine / Motor | |
|---|---|
| Fuel Type | Electric |
| Battery Size | 102 kWh |
| Horsepower | 577 BHP |
| Torque | 900 Nm |
| Motor | Double |
| Drive Type | All Wheel Drive |
| Acceleration 0-100 KM/H | 4.5 sec |
| Top Speed | 250 km/h |
| Battery Range | 530 km |
| Electric Motor Power | 430 kW |
| Battery Type | Lithium-ion |
| Charging Time | 11 |
| Regional Specs | European |
| Transmission & Drivetrain | |
|---|---|
| Transmission | Automatic |
| Gear Type | AMT |
| Gear Box | 1 -speed |
| Drive Train | AWD |
| Brakes, Steering & Suspension | |
|---|---|
| Front Brakes | Solid Disc |
| Rear Brakes | Solid Disc |
| Steering Type | Electric Power Steering (EPS) |
| Front Suspension | McPherson Strut Coil Springs |
| Rear Suspension | Torsion Beam with Coil Springs |
| Wheels & Tyres | |
|---|---|
| Wheel Type | Alloy Wheel |
| Wheel Size | 23 |
| Tyre Size | 295/35/R23 |
| interior | |
|---|---|
| Seat Type | Standard |
| Seat Material Type | Leather |
| Information Cluster | Digital Screen |
| Multi Info | |
| Clock Type | Analogue |
| Glove Box | |
| Rear Headrest |
| exterior | |
|---|---|
| Side Mirrors with Indicators | |
| DRLs | |
| Headlight Type | LED |
| Auto Adjustable Headlights |
| safety | |
|---|---|
| No. of Airbags | 8 |
| No. of Seatbelts | 4 |
| Driver Seat Belt Warning | |
| Passenger Seat Belt Warning | |
| Immobilizer | |
| Door Open Warning | |
| ISOFIX Child Seat Anchors | |
| High Mount Stop Lamp | |
| Electronic Brake-Force Distribution (EBD) | |
| Brake Assist (BA) | |
| Speed Sensing Auto Door Lock | |
| Anti-Theft Alarm System | |
| Hill Start Assist Control | |
| Traction Control | |
| Vehicle Stability Control | |
| Rear Fog Lamp | |
| Autonomous Emergency Braking (AEB) | |
| Lane Keep Assist System (LKAS) | |
| Speed Alert | |
| Auto High Beam Control |
| comfort & convenience | |
|---|---|
| Air Purifier | |
| Rear AC Vents | |
| Heater | |
| Rear Defogger | |
| Front Camera | |
| Rear Camera | |
| Auto-Dimming Rear View Mirror | |
| Driver Seat Electric Adjustment | |
| Driver Seat Lumbar Support | |
| Driver Seat Memory Function | |
| Front Passenger Seat Electric Adjustment | |
| Front Passenger Seat Lumbar Support | |
| Front Passenger Seat Memory Function | |
| Heated Seats | |
| Ventilated Seats | |
| Power Windows | |
| Boss Seat Switch | |
| Steering Adjustment | |
| Steering Switches | |
| Headlight On Reminder | |
| Automatic Head Lamps | |
| Rain Sensing Wipers | |
| Drive Modes | |
| Key Type | Smart Entry |
| Push Start | |
| Remote Engine Start | |
| Central Locking | |
| Power Steering | |
| Power Mirrors | |
| Auto Retractable Side Mirrors | |
| Power Trunk | |
| Auto Sensor Trunk Opener | |
| Cargo Light | |
| Soft Close Doors | |
| Interior Lighting | |
| Ambient Lighting | |
| Glove Box Lamp | |
| Arm Rest | |
| Handbrake | Electric |
| Auto Brake Hold | |
| Front Power Outlet | |
| Wireless Charger | |
| Height Control |
| infotainment | |
|---|---|
| Infotainment Head Unit | Standard LCD |
| USB & Auxillary Cable | |
| Number of Speakers | 12 |
| Display Size (inches) | 10 |
| Touch Screen | |
| Android Auto | |
| Apple Car Play | |
| Voice Command | |
| Front Speakers | |
| Rear Speakers | |
| Premium Sound System |
(1 reviews)
Rolls-Royce Motor Cars has always been known for its top-of-the-line cars filled with luxury and opulence. In view of increasing environmental concerns, the brand announced the development of a new production electric vehicle in 2021 — the Rolls-Royce Spectre. It is the first electric vehicle manufactured by Rolls-Royce and it still brings you endless luxury and extravagance while being environment friendly. The Rolls-Royce Spectre represents a pivotal shift in the automotive industry, so is it...
The price of Rolls Royce Spectre Coupe is AED 3,500,000.
The manufacturer suggested fuel economy of Rolls Royce Spectre 2026 is 530km.
Rolls Royce Spectre Coupe has a seating capacity of 4 people.
Rolls Royce Spectre Coupe has a drivetrain of All Wheel Drive.
No, Rolls Royce Spectre Coupe does not come with a sunroof as a standard feature
Explore more than 30,000 new & used cars for sale in uae from over 350 trusted dealerships.