Starting from 154,900
|
66 kWh - 87.5 kWh
|
280 BHP - 470 BHP
|
Automatic
|
|
Electric
|
435 km - 570 km
|
5 seater
|
|
Automatic
|
5 seater
|
Xpeng G6 price in UAE starts from 154,900. Prices of Xpeng G6 trims can vary from dealership to dealership based on factors such as discounts, warranty, and additional features.
| G6 Trims | Prices |
|---|---|
| G6 RWD Standard Range | 154,900 |
| G6 RWD Long Range | 174,900 |
| G6 AWD Performance | 189,900 |
| Xpeng G6 in UAE | Average starting price |
|---|---|
| Xpeng G6 in Dubai | 120,000 |
| Price | 154,900 - 189,900 |
| Body Type | SUV/Crossover |
| Transmission | Automatic |
| Fuel Type | Electric |
| Horsepower | 280 BHP - 470 BHP |
| Torque | 440 Nm - 660 Nm |
| Battery size | 66 kWh - 87.5 kWh |
| Battery Range | 435 km - 570 km |
| Length | 4753 mm |
| Width | 1920 mm |
| Height | 1650 mm |
| Seating capacity | 5 seater |
| Boot Space | 571 L |
| Acceleration (0-100 KM/H) | 4 sec - 6.2 sec |
| Top Speed | 200 km/h |
| Drive type | Rear Wheel Drive & All Wheel Drive |
With fuel prices rising and daily commute costs adding up, EVs offer a more stable and efficient alternative. Encouraging this shift, XPENG UAE has introduced new summer offers on the XPENG G6 and XPENG G9. Under this offer, the G6 Pro Long Range is available from AED 2,299 per month, while the G9 Pro starts at AED 2,799 per month. AI Quick Summary XPENG UAE is encouraging the shift to electric vehicles (EVs) by introducing new summer offers on its G6 and G9 models, aiming to make EV...
In the UAE, the pace of change has always been visible. Roads here are a stage for design, ambition, and engineering from every corner of the world. Adding XPENG to that mix is less an introduction and more a signal that the future of electric mobility is not arriving gradually but is here in full force. AI Quick Summary XPENG launched its advanced electric vehicles in the UAE, signaling a rapid shift towards the future of electric mobility. With showrooms in Dubai and Abu Dhabi, the compan...
The price of a Xpeng G6 in the UAE is 154,900 - 189,900.
The manufacturer suggested fuel economy of Xpeng G6 is 435 km - 570 km.
The trims for Xpeng G6 are RWD Standard Range, RWD Long Range and AWD Performance.
The top speed of Xpeng G6 is 200 km/h.
The fuel tank capacity of Xpeng G6 is TBD.
Tesla Model Y Price in UAE starts at 174,990 and Xpeng G6 Price in UAE starts at 154,900. Check out a detailed comparison of Tesla Model Y vs Xpeng G6.
Explore more than 30,000 new & used cars for sale in uae from over 350 trusted dealerships.