AED 216,900
| 78.2 kWh | 310 BHP | Automatic |
| Electric | 460 km | 5 seater |
| Automatic | 5 seater |
| Dimensions | |
|---|---|
| Length | 4891 mm |
| Width | 1937 mm |
| Height | 1670 mm |
| Wheelbase | 2998 mm |
| Number of Doors | 5 Doors |
| Seating Capacity | 5 Seater |
| Trunk Capacity | 660 L |
| Ground Clearance | 160 mm |
| Kerb Weight | 2235 kg |
| Door Type | Swan Doors |
| Engine / Motor | |
|---|---|
| Fuel Type | Electric |
| Battery Size | 78.2 kWh |
| Horsepower | 310 BHP |
| Torque | 420 Nm |
| Motor | Single |
| Drive Type | Rear Wheel Drive |
| Acceleration 0-100 KM/H | 6.4 sec |
| Top Speed | 200 km/h |
| Battery Range | 460 km |
| Electric Motor Power | 230 kW |
| Battery Type | Lithium Iron Phosphate |
| Charging Time | 9 |
| Regional Specs | Chinese |
| Transmission & Drivetrain | |
|---|---|
| Transmission | Automatic |
| Gear Type | AMT |
| Gear Box | 1 -speed |
| Drive Train | RWD |
| Brakes, Steering & Suspension | |
|---|---|
| Front Brakes | Ventilated Disc |
| Rear Brakes | Ventilated Disc |
| Steering Type | Electric Power Steering (EPS) |
| Front Suspension | Double-Wishbone |
| Rear Suspension | Multi-Link Wishbone |
| Wheels & Tyres | |
|---|---|
| Wheel Type | Alloy Wheel |
| Wheel Size | 20 |
| Tyre Size | 255/50 R20 |
| interior | |
|---|---|
| Seat Type | Standard |
| Seat Material Type | Leather |
| Information Cluster | Digital Screen |
| Multi Info | |
| Clock Type | Digital |
| Glove Box | |
| Rear Headrest |
| exterior | |
|---|---|
| Side Mirrors with Indicators | |
| Fog lights | LED |
| DRLs | |
| Headlight Type | LED |
| Auto Adjustable Headlights | |
| Rear Spoiler | |
| Panoramic Roof | |
| Roof Rails | |
| Rear Wiper |
| safety | |
|---|---|
| ABS | |
| Blind spot detection mirror | |
| Lane departure alert | |
| No. of Airbags | 7 |
| No. of Seatbelts | 5 |
| Driver Seat Belt Warning | |
| Passenger Seat Belt Warning | |
| Immobilizer | |
| Door Open Warning | |
| Child Lock | |
| ISOFIX Child Seat Anchors | |
| High Mount Stop Lamp | |
| Electronic Brake-Force Distribution (EBD) | |
| Brake Assist (BA) | |
| Speed Sensing Auto Door Lock | |
| Anti-Theft Alarm System | |
| Hill Start Assist Control | |
| Traction Control | |
| Vehicle Stability Control | |
| Rear Fog Lamp | |
| Autonomous Emergency Braking (AEB) | |
| Lane Keep Assist System (LKAS) | |
| Speed Alert | |
| Auto High Beam Control |
| comfort & convenience | |
|---|---|
| Parking sensor rear | |
| Power locks | |
| Parking sensor front | |
| Self-steering parking | |
| Heads up display | |
| 360 Degree camera | |
| Tyre pressure warning system | |
| Cup Holder | |
| Air Conditioner | Automatic |
| Climate Control | Dual Zone |
| Air Purifier | |
| Rear AC Vents | |
| Heater | |
| Rear Defogger | |
| Front Camera | |
| Rear Camera | |
| Auto-Dimming Rear View Mirror | |
| Driver Seat Electric Adjustment | |
| Driver Seat Lumbar Support | |
| Driver Seat Memory Function | |
| Front Passenger Seat Electric Adjustment | |
| Front Passenger Seat Lumbar Support | |
| Ventilated Seats | |
| Power Windows | |
| Massaging seats | |
| Boss Seat Switch | |
| Steering Adjustment | |
| Steering Switches | |
| Cruise Control | Adaptive |
| Headlight On Reminder | |
| Automatic Head Lamps | |
| Rain Sensing Wipers | |
| Drive Modes | |
| Key Type | Smart Entry |
| Push Start | |
| Remote Engine Start | |
| Central Locking | |
| Power Steering | |
| Power Mirrors | |
| Auto Retractable Side Mirrors | |
| Power Trunk | |
| Auto Sensor Trunk Opener | |
| Cargo Light | |
| Interior Lighting | |
| Ambient Lighting | |
| Arm Rest | |
| Handbrake | Electric |
| Auto Brake Hold | |
| Front Power Outlet | |
| Rear Power Outlet | |
| Wireless Charger |
| infotainment | |
|---|---|
| Bluetooth system | |
| Infotainment Head Unit | Android LCD |
| Number of Speakers | 18 |
| Display Size (inches) | 14.96 |
| Touch Screen | |
| Android Auto | |
| Apple Car Play | |
| Voice Command | |
| Front Speakers | |
| Rear Speakers | |
| Premium Sound System |
| manufacturer warranty | |
|---|---|
| Manufacturer Warranty-Years | 7 |
| Manufacturer Warranty-Kms | 160000 |
With fuel prices rising and daily commute costs adding up, EVs offer a more stable and efficient alternative. Encouraging this shift, XPENG UAE has introduced new summer offers on the XPENG G6 and XPENG G9. Under this offer, the G6 Pro Long Range is available from AED 2,299 per month, while the G9 Pro starts at AED 2,799 per month. AI Quick Summary XPENG UAE is encouraging the shift to electric vehicles (EVs) by introducing new summer offers on its G6 and G9 models, aiming to make EV...
In the UAE, the pace of change has always been visible. Roads here are a stage for design, ambition, and engineering from every corner of the world. Adding XPENG to that mix is less an introduction and more a signal that the future of electric mobility is not arriving gradually but is here in full force. AI Quick Summary XPENG launched its advanced electric vehicles in the UAE, signaling a rapid shift towards the future of electric mobility. With showrooms in Dubai and Abu Dhabi, the compan...
The Xpeng G9 is one of the most talked-about premium Chinese electric SUVs on the market today. As Xpeng’s flagship model, it boldly steps into the global premium EV space, taking on heavyweights like the Tesla Model Y, Audi Q8 e-tron, and other luxury SUVs. AI Quick Summary The Xpeng G9 is a premium Chinese electric SUV competing with the likes of the Tesla Model Y and Audi Q8 e-tron, boasting a sleek design, high-tech interior, and rapid performance. It offers a range of around 450km, fas...
The price of Xpeng G9 RWD Standard Range is AED 216,900.
The manufacturer suggested fuel economy of Xpeng G9 2026 is 460 km - 570 km.
Xpeng G9 RWD Standard Range has a seating capacity of 5 people.
Xpeng G9 RWD Standard Range has a drivetrain of Rear Wheel Drive.
No, Xpeng G9 RWD Standard Range does not come with a sunroof as a standard feature
Explore more than 30,000 new & used cars for sale in uae from over 350 trusted dealerships.