-
$49,046Used Ford Expedition 2023Used Ford Expedition 2023Ford Expedition Platinum 3.5L (400 HP) 4WD Platinum
Explore a wide selection of verified used Ford Expedition 2023 for sale in Sharjah. Buy and sell used Ford Expedition 2023 in Sharjah quickly, safely and at the best prices with DubiCars.
Ford Expedition
| Ford Expedition 2023 trims | Price* |
|---|---|
| Expedition Platinum 3.5L (400 HP) 4WD 2023 | AED 180,000 |
| *Average starting price | |
Looking for the perfect used Ford Expedition 2023 in Sharjah? DubiCars offers a vast selection of high-quality pre-owned Ford Expedition 2023 from multiple dealers and private car owners across the country.
We have 1 listings of Ford Expedition 2023 starting at an average price of 180,000 AED. Each of our Expedition 2023 listings includes detailed information on mileage, condition, and features, helping you find the right Expedition 2023 to suit your lifestyle and budget.
Browse DubiCars listings today and discover the right second hand Ford Expedition 2023 for you, across Sharjah.
| Price | AED 180,000 - AED 180,000 |
| Body Type | SUV/Crossover |
| Transmission | Automatic |
| Fuel Type | Petrol |
| Horsepower | 380 BHP - 440 BHP |
| Torque | 637 Nm - 691 Nm |
| Engine capacity | 3.5 L |
| Mileage | 6 Km/L - 7 Km/L |
| Fuel Tank Capacity | 87 L - 93 L |
| Cylinders | 6 Cylinders |
| Length | 5334 mm |
| Width | 2006 mm |
| Height | 1930 mm |
| Seating capacity | 8 seater |
| Boot Space | 530 L |
| Acceleration (0-100 KM/H) | 7 sec |
| Top Speed | 240 km/h |
| Drive type | Rear Wheel Drive, Four Wheel Drive & All Wheel Drive |
There are 1 used Ford Expedition 2023 available for sale in Sharjah.
The starting price of used Ford Expedition 2023 in Sharjah is AED 180,000.