-
$27,100Used Chevrolet Corvette 2014Used Chevrolet Corvette 2014Chevrolet Corvette Stingray Z51 3LT 6.2L
Explore a wide selection of verified used Chevrolet Corvette 2014 for sale in UAE. Buy and sell used Chevrolet Corvette 2014 in UAE quickly, safely and at the best prices with DubiCars.
Chevrolet Corvette
| Chevrolet Corvette 2014 trims | Price* |
|---|---|
| Corvette Stingray Z51 3LT 6.2L 2014 | AED 99,000 |
| *Average starting price | |
Looking for the perfect used Chevrolet Corvette 2014 in UAE? DubiCars offers a vast selection of high-quality pre-owned Chevrolet Corvette 2014 from multiple dealers and private car owners across the country.
We have 1 listings of Chevrolet Corvette 2014 starting at an average price of 99,000 AED. Each of our Corvette 2014 listings includes detailed information on mileage, condition, and features, helping you find the right Corvette 2014 to suit your lifestyle and budget.
Browse DubiCars listings today and discover the right second hand Chevrolet Corvette 2014 for you, across UAE.
| Price | AED 99,000 - AED 99,000 |
| Body Type | Coupe , Convertible |
| Transmission | Automatic |
| Fuel Type | Petrol & Hybrid |
| Horsepower | 495 BHP - 670 BHP |
| Torque | 623 Nm - 806 Nm |
| Engine capacity | 5.5 L - 6.2 L |
| Mileage | 5 Km/L - 7 Km/L |
| Fuel Tank Capacity | 70 L |
| Cylinders | 8 Cylinders |
| Length | 4630 mm - 4688 mm |
| Width | 1932 mm - 2024 mm |
| Height | 1234 mm - 1376 mm |
| Seating capacity | 2 seater |
| Boot Space | 353 L - 356 L |
| Acceleration (0-100 KM/H) | 2.5 sec - 3 sec |
| Top Speed | 300 km/h - 320 km/h |
| Drive type | Rear Wheel Drive & All Wheel Drive |
There are 1 used Chevrolet Corvette 2014 available for sale in UAE.
The starting price of used Chevrolet Corvette 2014 in UAE is AED 99,000.