-
-
Warranty
$102,700Used Chevrolet Corvette 2022Used Chevrolet Corvette 2022Chevrolet Corvette 3LT 6.2L (490 HP) Coupe 2022 Chevrolet Corvette Stingray 3LT Z51 Performance Package | Warranty-
Warranty
-
Explore a wide selection of verified used Chevrolet Corvette 2022 for sale in UAE. Buy and sell used Chevrolet Corvette 2022 in UAE quickly, safely and at the best prices with DubiCars.
Chevrolet Corvette
| Chevrolet Corvette 2022 trims | Price* |
|---|---|
| Corvette 3LT 6.2L (490 HP) Convertible 2022 | 329,950 |
| *Average starting price | |
Looking for the perfect used Chevrolet Corvette 2022 in UAE? DubiCars offers a vast selection of high-quality pre-owned Chevrolet Corvette 2022 from multiple dealers and private car owners across the country.
We have 1 listings of Chevrolet Corvette 2022 starting at an average price of 374,750. Each of our Corvette 2022 listings includes detailed information on mileage, condition, and features, helping you find the right Corvette 2022 to suit your lifestyle and budget.
Browse DubiCars listings today and discover the right second hand Chevrolet Corvette 2022 for you, across UAE.
| Price | 374,750 - 374,750 |
| Body Type | Coupe , Convertible |
| Transmission | Automatic |
| Fuel Type | Petrol & Hybrid |
| Horsepower | 495 BHP - 670 BHP |
| Torque | 623 Nm - 806 Nm |
| Engine capacity | 5.5 L - 6.2 L |
| Mileage | 5 Km/L - 7 Km/L |
| Fuel Tank Capacity | 70 L |
| Cylinders | 8 Cylinders |
| Length | 4630 mm - 4688 mm |
| Width | 1932 mm - 2024 mm |
| Height | 1234 mm - 1376 mm |
| Seating capacity | 2 seater |
| Boot Space | 353 L - 356 L |
| Acceleration (0-100 KM/H) | 2.5 sec - 3 sec |
| Top Speed | 300 km/h - 320 km/h |
| Drive type | Rear Wheel Drive & All Wheel Drive |
There are 1 used Chevrolet Corvette 2022 available for sale in UAE.
The starting price of used Chevrolet Corvette 2022 in UAE is 374,750.