Explore a wide selection of verified used Land Rover Range Rover Velar 2018 for sale in UAE. Buy and sell used Land Rover Range Rover Velar 2018 in UAE quickly, safely and at the best prices with DubiCars.
Land Rover Range Rover Velar
Looking for the perfect used Land Rover Range Rover Velar 2018 in UAE? DubiCars offers a vast selection of high-quality pre-owned Land Rover Range Rover Velar 2018 from multiple dealers and private car owners across the country.
We have 15 listings of Land Rover Range Rover Velar 2018 starting at an average price of 78,549 AED. Each of our Range Rover Velar 2018 listings includes detailed information on mileage, condition, and features, helping you find the right Range Rover Velar 2018 to suit your lifestyle and budget.
Browse DubiCars listings today and discover the right second hand Land Rover Range Rover Velar 2018 for you, across UAE.
| Price | AED 69,990 - AED 124,750 |
| Body Type | SUV/Crossover |
| Transmission | Automatic |
| Fuel Type | Petrol & Hybrid |
| Horsepower | 246 BHP - 400 BHP |
| Torque | 365 Nm - 550 Nm |
| Engine capacity | 2 L - 3 L |
| Mileage | 8 Km/L - 10 Km/L |
| Fuel Tank Capacity | 82 L |
| Cylinders | 4 & 6 Cylinders |
| Length | 4797 mm - 4803 mm |
| Width | 2032 mm |
| Height | 1665 mm - 1666 mm |
| Seating capacity | 5 seater |
| Boot Space | 450 L - 532 L |
| Acceleration (0-100 KM/H) | 5.2 sec - 7.1 sec |
| Top Speed | 217 km/h - 240 km/h |
| Drive type | All Wheel Drive |