Explore a wide selection of verified used Toyota Corolla 2016 for sale in UAE. Buy and sell used Toyota Corolla 2016 in UAE quickly, safely and at the best prices with DubiCars.
Toyota Corolla
| Toyota Corolla 2016 trims | Price* |
|---|---|
| Corolla GLI 2.0L 2016 | 31,000 |
| *Average starting price | |
Looking for the perfect used Toyota Corolla 2016 in UAE? DubiCars offers a vast selection of high-quality pre-owned Toyota Corolla 2016 from multiple dealers and private car owners across the country.
We have 1 listings of Toyota Corolla 2016 starting at an average price of 87,000. Each of our Corolla 2016 listings includes detailed information on mileage, condition, and features, helping you find the right Corolla 2016 to suit your lifestyle and budget.
Browse DubiCars listings today and discover the right second hand Toyota Corolla 2016 for you, across UAE.
| Price | 87,000 - 87,000 |
| Body Type | Sedan , Hatchback |
| Transmission | Automatic & Manual |
| Fuel Type | Petrol & Hybrid |
| Horsepower | 121 BHP - 296 BHP |
| Torque | 142 Nm - 400 Nm |
| Engine capacity | 1.6 L - 2 L |
| Mileage | 10 Km/L - 25 Km/L |
| Fuel Tank Capacity | 43 L - 50 L |
| Cylinders | 4 & 3 Cylinders |
| Length | 4408 mm - 4630 mm |
| Width | 1780 mm - 1851 mm |
| Height | 1435 mm - 1479 mm |
| Seating capacity | 5 seater |
| Boot Space | 368 L |
| Acceleration (0-100 KM/H) | 5.2 sec - 11 sec |
| Top Speed | 190 km/h - 230 km/h |
| Drive type | Front Wheel Drive & All Wheel Drive |
There are 1 used Toyota Corolla 2016 available for sale in UAE.
The starting price of used Toyota Corolla 2016 in UAE is 87,000.