-
$20,000 PremiumUsed Dodge Challenger 2016Used Dodge Challenger 2016 PremiumDodge Challenger SRT 6.4L -
$20,000 FeaturedUsed Dodge Challenger 2016Used Dodge Challenger 2016 FeaturedDodge Challenger FULL OPTION SRT 6.4L
Explore a wide selection of verified used Dodge Challenger 2016 for sale in Dubai. Buy and sell used Dodge Challenger 2016 in Dubai quickly, safely and at the best prices with DubiCars.
Dodge Challenger
| Dodge Challenger 2016 trims | Price* |
|---|---|
| Challenger GT 3.6L 2016 | 39,000 |
| *Average starting price | |
Looking for the perfect used Dodge Challenger 2016 in Dubai? DubiCars offers a vast selection of high-quality pre-owned Dodge Challenger 2016 from multiple dealers and private car owners across the country.
We have 2 listings of Dodge Challenger 2016 starting at an average price of 73,000. Each of our Challenger 2016 listings includes detailed information on mileage, condition, and features, helping you find the right Challenger 2016 to suit your lifestyle and budget.
Browse DubiCars listings today and discover the right second hand Dodge Challenger 2016 for you, across Dubai.
| Price | 73,000 - 73,000 |
| Body Type | Coupe |
| Transmission | Manual & Automatic |
| Fuel Type | Petrol |
| Horsepower | 303 BHP - 797 BHP |
| Torque | 363 Nm - 956 Nm |
| Engine capacity | 3.6 L - 6.4 L |
| Mileage | 5 Km/L - 8 Km/L |
| Fuel Tank Capacity | 70 L |
| Cylinders | 6 & 8 Cylinders |
| Length | 5016 mm - 5027 mm |
| Width | 1923 mm - 1989 mm |
| Height | 1460 mm - 1465 mm |
| Seating capacity | 5 seater |
| Boot Space | 459 L - 468 L |
| Acceleration (0-100 KM/H) | 3.6 sec - 6 sec |
| Top Speed | 220 km/h - 280 km/h |
| Drive type | Rear Wheel Drive |
There are 2 used Dodge Challenger 2016 available for sale in Dubai.
The starting price of used Dodge Challenger 2016 in Dubai is 73,000.