Starting from 177,900
|
100 kWh
|
335 BHP
|
Automatic
|
|
Electric
|
600 km
|
5 seater
|
|
Automatic
|
5 seater
|
GAC Hyptec HT price in UAE starts from 177,900. Prices of GAC Hyptec HT trims can vary from dealership to dealership based on factors such as discounts, warranty, and additional features.
| Hyptec HT Trims | Prices |
|---|---|
| Hyptec HT Premium | 177,900 |
| Hyptec HT Ultra | 189,900 |
| Price | 177,900 - 189,900 |
| Body Type | SUV/Crossover |
| Transmission | Automatic |
| Fuel Type | Electric |
| Horsepower | 335 BHP |
| Torque | 430 Nm |
| Battery size | 100 kWh |
| Battery Range | 600 km |
| Length | 4935 mm |
| Width | 1920 mm |
| Height | 1700 mm |
| Seating capacity | 5 seater |
| Boot Space | 720 L - 725 L |
| Acceleration (0-100 KM/H) | 6sec |
| Top Speed | TBD |
| Drive type | Rear Wheel Drive |
The price of a GAC Hyptec HT in the UAE is 177,900 - 189,900.
The manufacturer suggested fuel economy of GAC Hyptec HT is 600 km.
The trims for GAC Hyptec HT are Premium and Ultra.
The top speed of GAC Hyptec HT is TBD.
The fuel tank capacity of GAC Hyptec HT is TBD.
Explore more than 30,000 new & used cars for sale in uae from over 350 trusted dealerships.