AED 124,900
| 1.5 L | 190 BHP | Automatic |
| Petrol | 14 Km/L | 7 seater |
| Automatic | 7 seater |
| Dimensions | |
|---|---|
| Length | 4706 mm |
| Width | 1866 mm |
| Height | 1681 mm |
| Wheelbase | 2700 mm |
| Number of Doors | 5 Doors |
| Seating Capacity | 7 Seater |
| Trunk Capacity | 375 L |
| Engine / Motor | |
|---|---|
| Fuel Type | Petrol |
| Engine Capacity | 1.5 L |
| Horsepower | 190 BHP |
| Torque | 243 Nm |
| Cylinders | 4 |
| Drive Type | Front Wheel Drive |
| Acceleration 0-100 KM/H | 11 sec |
| Top Speed | 200 km/h |
| Displacement | 1490 cc |
| Turbo Charger | Single Turbo |
| No. of Cylinders | 4 |
| Cylinder Configuration | In-Line |
| Valves per Cylinder | 4 |
| Regional Specs | GCC |
| Transmission & Drivetrain | |
|---|---|
| Transmission | Automatic |
| Gear Type | CVT |
| Drive Train | FWD |
| Fuel Economy | |
|---|---|
| Fuel Tank Capacity | 53 L |
| Fuel Average City | 14 Km/L |
| Fuel Average Highway | 16 Km/L |
| safety | |
|---|---|
| ABS |
| comfort & convenience | |
|---|---|
| Power Windows | |
| Tyre pressure warning system |
Family SUVs are now available in various shapes and sizes. Each brand has its unique take on have a family SUV should be. In this week’s DubiCompare, two mid-size family SUVs go head-to-head that are made on either side of the pond. Here is a detailed comparison of the Honda CR-V and Skoda Kodiaq. Honda CR-V Vs Skoda Kodiaq: Dimensions DimensionsCR-VKodiaqLength4,706mm4,699mmWidth1,866mm1,882mmHeight1,681mm1,685mmWheelbase2,700mm2,790mmFuel Tank Capacity57L58LGround Clearance185mm190mmBoot Spac...
The Honda CR-V is a popular mid-size SUV that stands out in the UAE market. This versatile Japanese SUV offers three-row seating and a generous array of features, making it an ideal choice for families. To help you make an informed decision, we break down the various CR-V trims currently available in the UAE. We’ll also identify the most popular trim among buyers. Engine Option The Honda CR-V is offered with a single engine and transmission option. Depending on the variant, buyers can cho...
The price of Honda CR-V DX (2WD) is AED 124,900.
The manufacturer suggested fuel economy of Honda CR-V 2026 is 12 Km/L - 14 Km/L.
Honda CR-V DX (2WD) has a seating capacity of 7 people.
Honda CR-V DX (2WD) has a drivetrain of Front Wheel Drive.
No, Honda CR-V DX (2WD) does not come with a sunroof as a standard feature
Explore more than 30,000 new & used cars for sale in uae from over 350 trusted dealerships.