AED 134,999
|
1.5 L
|
248 BHP - 448 BHP
|
Automatic
|
|
Hybrid
|
45 Km/L
|
5 seater
|
|
Automatic
|
5 seater
|
iCaur V27 price in UAE starts from AED 134,999. Prices of iCaur V27 trims can vary from dealership to dealership based on factors such as discounts, warranty, and additional features.
| V27 Trims | Prices |
|---|---|
| V27 Classic | AED 134,999 |
| V27 Premium | AED 156,999 |
| V27 Flagship | AED 164,999 |
| Price | AED 134,999 - AED 164,999 |
| Body Type | SUV/Crossover |
| Transmission | Automatic |
| Fuel Type | Hybrid |
| Horsepower | 248 BHP - 448 BHP |
| Torque | 300 Nm - 505 Nm |
| Engine capacity | 1.5 L |
| Mileage | 45 Km/L |
| Fuel Tank Capacity | 60 L |
| Cylinders | 4 Cylinders |
| Length | 5045 mm |
| Width | 1976 mm |
| Height | 1894 mm |
| Seating capacity | 5 seater |
| Boot Space | 710 L - 715 L |
| Acceleration (0-100 KM/H) | 5.48 sec - 8.5 sec |
| Top Speed | 200 km/h |
| Drive type | Rear Wheel Drive & All Wheel Drive |
Chinese premium new energy brand iCaur has officially opened its first showroom in Abu Dhabi, marking its debut in the GCC region. This milestone signals the brand’s long-term commitment to the UAE and the wider Middle East. AI Quick Summary Chinese premium new energy brand iCaur has officially debuted in the GCC region by opening its first state-of-the-art showroom in Abu Dhabi, signaling its long-term commitment to the UAE market. This facility, designed with a focus on thoughtful aesthet...
The all-new iCaur V27 SUV has officially launched in the UAE, marking the global debut of Chery’s iCaur brand, the international version of its Chinese Domestic Market sub-brand — iCar. AI Quick Summary Chery's new iCaur V27 SUV has made its global debut in the UAE, featuring a range-extended electric powertrain that offers off-road capability, a total driving range of up to 995 km, and modern technology. Available in three competitively priced variants (AED 134,999 - 164,999), i...
The price of a iCaur V27 in the UAE is AED 134,999 - AED 164,999.
The manufacturer suggested fuel economy of iCaur V27 is 45 Km/L.
The trims for iCaur V27 are Classic, Premium and Flagship.
The top speed of iCaur V27 is 200 km/h.
The fuel tank capacity of iCaur V27 is 60 L.
Explore more than 30,000 new & used cars for sale in uae from over 350 trusted dealerships.