AED 164,999
| 1.5 L | 448 BHP | Automatic |
| Hybrid | 45 Km/L | 5 seater |
| Automatic | 5 seater |
| Dimensions | |
|---|---|
| Length | 5045 mm |
| Width | 1976 mm |
| Height | 1894 mm |
| Wheelbase | 2900 mm |
| Number of Doors | 5 Doors |
| Seating Capacity | 5 Seater |
| Trunk Capacity | 710 L |
| Ground Clearance | 224 mm |
| Kerb Weight | 2335 kg |
| Door Type | Swan Doors |
| Engine / Motor | |
|---|---|
| Fuel Type | Hybrid |
| Engine Capacity | 1.5 L |
| Horsepower | 448 BHP |
| Torque | 505 Nm |
| Cylinders | 4 |
| Drive Type | All Wheel Drive |
| Acceleration 0-100 KM/H | 5.5 sec |
| Top Speed | 200 km/h |
| Displacement | 1498 cc |
| No. of Cylinders | 4 |
| Cylinder Configuration | In-Line |
| Valves per Cylinder | 2 |
| Regional Specs | GCC |
| Transmission & Drivetrain | |
|---|---|
| Transmission | Automatic |
| Gear Type | AMT |
| Drive Train | AWD |
| Fuel Economy | |
|---|---|
| Fuel Tank Capacity | 60 L |
| Fuel Average City | 45 Km/L |
| Fuel Average Highway | 50 Km/L |
| Brakes, Steering & Suspension | |
|---|---|
| Front Brakes | Ventilated Disc |
| Rear Brakes | Ventilated Disc |
| Steering Type | Electric Power Steering (EPS) |
| Front Suspension | McPherson Strut Coil Springs |
| Rear Suspension | Torsion Beam with Coil Springs |
| Wheels & Tyres | |
|---|---|
| Wheel Type | Alloy Wheel |
| Wheel Size | 21 |
| Tyre Size | 265/45 R21 |
| Spare Tyre | No |
| Spare Tyre Size | 21 in |
| interior | |
|---|---|
| Seat Type | Standard |
| Seat Material Type | Leather |
| Tachometer | |
| Information Cluster | Digital Screen |
| Multi Info | |
| Clock Type | Digital |
| Glove Box | |
| Rear Headrest | |
| Rear Folding Seat |
| exterior | |
|---|---|
| Side Mirrors with Indicators | |
| Fog lights | LED |
| DRLs | |
| Headlight Type | LED |
| Auto Adjustable Headlights | |
| Rear Spoiler | |
| Panoramic Roof | |
| Roof Rails | |
| Rear Wiper |
| safety | |
|---|---|
| ABS | |
| Blind spot detection mirror | |
| Hill descent control | |
| Lane departure alert | |
| No. of Airbags | 8 |
| No. of Seatbelts | 5 |
| Driver Seat Belt Warning | |
| Passenger Seat Belt Warning | |
| Immobilizer | |
| Door Open Warning | |
| Child Lock | |
| ISOFIX Child Seat Anchors | |
| High Mount Stop Lamp | |
| Electronic Brake-Force Distribution (EBD) | |
| Brake Assist (BA) | |
| Speed Sensing Auto Door Lock | |
| Anti-Theft Alarm System | |
| Hill Start Assist Control | |
| Traction Control | |
| Vehicle Stability Control | |
| Rear Fog Lamp | |
| Autonomous Emergency Braking (AEB) | |
| Lane Keep Assist System (LKAS) | |
| Speed Alert | |
| Auto High Beam Control |
| comfort & convenience | |
|---|---|
| Navigation system | |
| Parking sensor rear | |
| Power locks | |
| Parking sensor front | |
| 360 Degree camera | |
| Tyre pressure warning system | |
| Cup Holder | |
| Air Conditioner | Automatic |
| Climate Control | Dual Zone |
| Air Purifier | |
| Rear AC Vents | |
| Heater | |
| Rear Defogger | |
| Front Camera | |
| Rear Camera | |
| Auto-Dimming Rear View Mirror | |
| Driver Seat Electric Adjustment | |
| Driver Seat Lumbar Support | |
| Driver Seat Memory Function | |
| Front Passenger Seat Electric Adjustment | |
| Power Windows | |
| Steering Adjustment | |
| Steering Switches | |
| Cruise Control | Adaptive |
| Headlight On Reminder | |
| Automatic Head Lamps | |
| Rain Sensing Wipers | |
| Drive Modes | |
| Key Type | Smart Entry |
| Push Start | |
| Central Locking | |
| Power Steering | |
| Power Mirrors | |
| Auto Retractable Side Mirrors | |
| Power Trunk | |
| Auto Sensor Trunk Opener | |
| Cargo Light | |
| Interior Lighting | |
| Ambient Lighting | |
| Glove Box Lamp | |
| Arm Rest | |
| Handbrake | Electric |
| Auto Brake Hold | |
| Front Power Outlet | |
| Rear Power Outlet | |
| Wireless Charger |
| infotainment | |
|---|---|
| Bluetooth system | |
| Infotainment Head Unit | Android LCD |
| USB & Auxillary Cable | |
| Number of Speakers | 15 |
| Display Size (inches) | 15.2 |
| Touch Screen | |
| Android Auto | |
| Apple Car Play | |
| Voice Command | |
| Front Speakers | |
| Rear Speakers | |
| Premium Sound System |
| manufacturer warranty | |
|---|---|
| Manufacturer Warranty-Years | 5 |
| Manufacturer Warranty-Kms | 250000 |
Chinese premium new energy brand iCaur has officially opened its first showroom in Abu Dhabi, marking its debut in the GCC region. This milestone signals the brand’s long-term commitment to the UAE and the wider Middle East. AI Quick Summary Chinese premium new energy brand iCaur has officially debuted in the GCC region by opening its first state-of-the-art showroom in Abu Dhabi, signaling its long-term commitment to the UAE market. This facility, designed with a focus on thoughtful aesthet...
The all-new iCaur V27 SUV has officially launched in the UAE, marking the global debut of Chery’s iCaur brand, the international version of its Chinese Domestic Market sub-brand — iCar. AI Quick Summary Chery's new iCaur V27 SUV has made its global debut in the UAE, featuring a range-extended electric powertrain that offers off-road capability, a total driving range of up to 995 km, and modern technology. Available in three competitively priced variants (AED 134,999 - 164,999), i...
The price of iCaur V27 Flagship is AED 164,999.
The manufacturer suggested fuel economy of iCaur V27 2026 is 45 Km/L.
iCaur V27 Flagship has a seating capacity of 5 people.
iCaur V27 Flagship has a drivetrain of All Wheel Drive.
No, iCaur V27 Flagship does not come with a sunroof as a standard feature
Explore more than 30,000 new & used cars for sale in uae from over 350 trusted dealerships.