Starting from AED 345,900
|
3L
|
285BHP
|
Automatic
|
|
Petrol
|
10Km/L
|
5 seater
|
|
Automatic
|
5 seater
|
Mercedes Benz E300 price in UAE starts from AED 345,900. Prices of Mercedes Benz E300 trims can vary from dealership to dealership based on factors such as discounts, warranty, and additional features.
| E300 Trims | Prices |
|---|---|
| E300 3.0L | AED 345,900 |
| Mercedes Benz E300 in UAE | Average starting price |
|---|---|
| Mercedes Benz E300 in Dubai | AED 56,000 |
| Mercedes Benz E300 in Sharjah | AED 19,900 |
| Price | AED 345,900 |
| Body Type | Sedan |
| Transmission | Automatic |
| Fuel Type | Petrol |
| Horsepower | 285BHP |
| Torque | 420Nm |
| Engine capacity | 3L |
| Mileage | 10Km/L |
| Fuel Tank Capacity | 66L |
| Cylinders | 4 Cylinders |
| Length | 4949mm |
| Width | 1880mm |
| Height | 1480mm |
| Seating capacity | 5 seater |
| Boot Space | 540L |
| Acceleration (0-100 KM/H) | 7.5sec |
| Top Speed | 260km/h |
| Drive type | All Wheel Drive |
The price of a Mercedes Benz E300 in the UAE is AED 345,900.
The manufacturer suggested fuel economy of Mercedes Benz E300 is 10Km/L.
The trims for Mercedes Benz E300 are 3.0L.
The top speed of Mercedes Benz E300 is 260km/h.
The fuel tank capacity of Mercedes Benz E300 is 66L.
Explore more than 30,000 new & used cars for sale in uae from over 350 trusted dealerships.