Starting from AED 759,900
|
4L
|
416BHP
|
Automatic
|
|
Petrol
|
7Km/L
|
5 seater
|
|
Automatic
|
5 seater
|
Mercedes Benz G500 price in UAE starts from AED 759,900. Prices of Mercedes Benz G500 trims can vary from dealership to dealership based on factors such as discounts, warranty, and additional features.
| G500 Trims | Prices |
|---|---|
| G500 Premium+ | AED 759,900 |
| Mercedes Benz G500 in UAE | Average starting price |
|---|---|
| Mercedes Benz G500 in Dubai | AED 180,400 |
| Price | AED 759,900 |
| Body Type | SUV/Crossover |
| Transmission | Automatic |
| Fuel Type | Petrol |
| Horsepower | 416BHP |
| Torque | 610Nm |
| Engine capacity | 4L |
| Mileage | 7Km/L |
| Fuel Tank Capacity | 100L |
| Cylinders | 8 Cylinders |
| Length | 4669mm |
| Width | 1931mm |
| Height | 1969mm |
| Seating capacity | 5 seater |
| Boot Space | 667L |
| Acceleration (0-100 KM/H) | 7sec |
| Top Speed | 210km/h |
| Drive type | All Wheel Drive |
The price of a Mercedes Benz G500 in the UAE is AED 759,900.
The manufacturer suggested fuel economy of Mercedes Benz G500 is 7Km/L.
The trims for Mercedes Benz G500 are Premium+.
The top speed of Mercedes Benz G500 is 210km/h.
The fuel tank capacity of Mercedes Benz G500 is 100L.
Explore more than 30,000 new & used cars for sale in uae from over 350 trusted dealerships.