TBD
| 3.8 L | 565 BHP | Automatic |
| Petrol | 9 Km/L | 4 seater |
| Automatic | 4 seater |
| Dimensions | |
|---|---|
| Length | 4710 mm |
| Width | 1895 mm |
| Height | 1370 mm |
| Wheelbase | 2780 mm |
| Number of Doors | 2 Doors |
| Seating Capacity | 4 Seater |
| Trunk Capacity | 249 L |
| Kerb Weight | 1730 kg |
| Door Type | Swan Doors |
| Engine / Motor | |
|---|---|
| Fuel Type | Petrol |
| Engine Capacity | 3.8 L |
| Horsepower | 565 BHP |
| Torque | 637 Nm |
| Cylinders | 6 |
| Drive Type | All Wheel Drive |
| Acceleration 0-100 KM/H | 3.0 sec |
| Top Speed | 315 km/h |
| Displacement | 3790 cc |
| Turbo Charger | Twin Turbo |
| No. of Cylinders | 6 |
| Cylinder Configuration | V |
| Valves per Cylinder | 4 |
| Regional Specs | Japanese |
| Transmission & Drivetrain | |
|---|---|
| Transmission | Automatic |
| Gear Type | DCT |
| Gear Box | 6 -speed |
| Drive Train | AWD |
| Fuel Economy | |
|---|---|
| Fuel Tank Capacity | 72 L |
| Fuel Average City | 9 Km/L |
| Fuel Average Highway | 11 Km/L |
| Brakes, Steering & Suspension | |
|---|---|
| Front Brakes | Solid Disc |
| Rear Brakes | Ventilated Disc |
| Steering Type | Electric Power Steering (EPS) |
| Front Suspension | McPherson Strut Coil Springs |
| Rear Suspension | Torsion Beam with Coil Springs |
| Wheels & Tyres | |
|---|---|
| Wheel Type | Alloy Wheel |
| Wheel Size | 18 |
| Tyre Size | 235/45/R18 |
| interior | |
|---|---|
| Seat Type | Sports |
| Seat Material Type | Leather |
| Tachometer | |
| Information Cluster | Analogue with MID |
| Multi Info | |
| Clock Type | Digital |
| Glove Box |
| exterior | |
|---|---|
| Rear Spoiler | |
| Fog lights | LED |
| DRLs | |
| Headlight Type | LED |
| safety | |
|---|---|
| ABS | |
| Traction Control | |
| No. of Airbags | 6 |
| No. of Seatbelts | 4 |
| Driver Seat Belt Warning | |
| Passenger Seat Belt Warning | |
| Immobilizer | |
| Door Open Warning | |
| Electronic Brake-Force Distribution (EBD) | |
| Brake Assist (BA) | |
| Speed Sensing Auto Door Lock | |
| Anti-Theft Alarm System | |
| Hill Start Assist Control | |
| Vehicle Stability Control | |
| Autonomous Emergency Braking (AEB) | |
| Lane Keep Assist System (LKAS) | |
| Speed Alert |
| comfort & convenience | |
|---|---|
| Navigation system | |
| Parking sensor rear | |
| Power Windows | |
| Parking sensor front | |
| Tyre pressure warning system | |
| Air Conditioner | Automatic |
| Climate Control | Dual Zone |
| Rear Defogger | |
| Driver Seat Electric Adjustment | |
| Front Passenger Seat Electric Adjustment | |
| Steering Adjustment | |
| Steering Switches | |
| Cruise Control | Standard |
| Headlight On Reminder | |
| Automatic Head Lamps | |
| Drive Modes | |
| Key Type | Smart Entry |
| Push Start | |
| Remote Engine Start | |
| Central Locking | |
| Power Steering | |
| Power Mirrors | |
| Auto Retractable Side Mirrors | |
| Cargo Light | |
| Interior Lighting | |
| Handbrake | Manual |
| infotainment | |
|---|---|
| Bluetooth system | |
| Premium Sound System | |
| Infotainment Head Unit | Android LCD |
| Number of Speakers | 4 |
| Display Size (inches) | 8 |
| Touch Screen | |
| Android Auto | |
| Apple Car Play | |
| Front Speakers | |
| Rear Speakers |
Nissan has ended production of the R35-generation GT-R after 18 years, marking the close of one of the longest-running generations in the model’s history. Built at the Tochigi plant in Japan, the final car produced was a Premium edition T-Spec finished in Midnight Purple. This vehicle is destined for a customer in Japan, the last market where the model was still available. AI Quick Summary After 18 years of production and roughly 48,000 units, Nissan has ended production of the R35 generati...
The Nissan GT-R, often referred to as the ‘supercar killer,’ is an automotive icon and has cemented its place in history as one of the best sports cars ever built. Nicknamed the Godzilla for its ability to produce insane levels of power, the GT-R is a legend in the world of car culture and hallowed among JDM enthusiasts. Its lineage can be traced back to the humble beginnings of the Skyline series. Each generation pushed the boundaries of what a sports car can achieve. In this article, we embar...
The manufacturer suggested fuel economy of Nissan GTR 2026 is 8 Km/L - 9 Km/L.
Nissan GTR Premium has a seating capacity of 4 people.
Nissan GTR Premium has a drivetrain of All Wheel Drive.
No, Nissan GTR Premium does not come with a sunroof as a standard feature
Explore more than 30,000 new & used cars for sale in uae from over 350 trusted dealerships.