AED 167,900
| 1.6 L | 296 BHP | Manual |
| Petrol | 10 Km/L | 4 seater |
| Manual | 4 seater |
| Dimensions | |
|---|---|
| Length | 3995 mm |
| Width | 1805 mm |
| Height | 1455 mm |
| Wheelbase | 2560 mm |
| Number of Doors | 2 Doors |
| Seating Capacity | 4 Seater |
| Trunk Capacity | 174 L |
| Ground Clearance | 130 mm |
| Kerb Weight | 1300 kg |
| Door Type | Swan Doors |
| Engine / Motor | |
|---|---|
| Fuel Type | Petrol |
| Engine Capacity | 1.6 L |
| Horsepower | 296 BHP |
| Torque | 400 Nm |
| Cylinders | 3 |
| Drive Type | All Wheel Drive |
| Acceleration 0-100 KM/H | 5.2 sec |
| Top Speed | 230 km/h |
| Displacement | 1596 cc |
| Turbo Charger | Single Turbo |
| No. of Cylinders | 3 |
| Cylinder Configuration | In-Line |
| Compression Ratio | 10:5:1 |
| Valves per Cylinder | 4 |
| Regional Specs | GCC |
| Transmission & Drivetrain | |
|---|---|
| Transmission | Manual |
| Gear Box | 6 -speed |
| Drive Train | AWD |
| Fuel Economy | |
|---|---|
| Fuel Tank Capacity | 50 L |
| Fuel Average City | 10 Km/L |
| Fuel Average Highway | 14 Km/L |
| Brakes, Steering & Suspension | |
|---|---|
| Front Brakes | Solid Disc |
| Rear Brakes | Solid Disc |
| Steering Type | Electric Power Steering (EPS) |
| Front Suspension | McPherson Strut Coil Springs |
| Rear Suspension | Torsion Beam with Coil Springs |
| Wheels & Tyres | |
|---|---|
| Wheel Type | Alloy Wheel |
| Wheel Size | 18 |
| Tyre Size | 225/40 R18 |
| interior | |
|---|---|
| Seat Type | Standard |
| Seat Material Type | Leather |
| Tachometer | |
| Information Cluster | Digital Screen |
| Multi Info | |
| Clock Type | Digital |
| Glove Box | |
| Rear Headrest |
| exterior | |
|---|---|
| Side Mirrors with Indicators | |
| Fog lights | LED |
| DRLs | |
| Dual Exhaust | |
| Headlight Type | LED |
| Auto Adjustable Headlights | |
| Rear Spoiler | |
| Rear Wiper |
| safety | |
|---|---|
| ABS | |
| Blind spot detection mirror | |
| Lane departure alert | |
| No. of Airbags | 6 |
| No. of Seatbelts | 4 |
| Driver Seat Belt Warning | |
| Passenger Seat Belt Warning | |
| Immobilizer | |
| Door Open Warning | |
| Child Lock | |
| ISOFIX Child Seat Anchors | |
| High Mount Stop Lamp | |
| Electronic Brake-Force Distribution (EBD) | |
| Brake Assist (BA) | |
| Speed Sensing Auto Door Lock | |
| Anti-Theft Alarm System | |
| Traction Control | |
| Vehicle Stability Control | |
| Autonomous Emergency Braking (AEB) | |
| Lane Keep Assist System (LKAS) | |
| Speed Alert | |
| Auto High Beam Control |
| comfort & convenience | |
|---|---|
| Parking sensor rear | |
| Power locks | |
| Parking sensor front | |
| Tyre pressure warning system | |
| Cup Holder | |
| Air Conditioner | Automatic |
| Climate Control | Dual Zone |
| Air Purifier | |
| Rear AC Vents | |
| Heater | |
| Rear Defogger | |
| Front Camera | |
| Rear Camera | |
| Auto-Dimming Rear View Mirror | |
| Ventilated Seats | |
| Power Windows | |
| Steering Adjustment | |
| Steering Switches | |
| Cruise Control | Adaptive |
| Headlight On Reminder | |
| Automatic Head Lamps | |
| Rain Sensing Wipers | |
| Drive Modes | |
| Key Type | Smart Entry |
| Push Start | |
| Central Locking | |
| Power Steering | |
| Power Mirrors | |
| Auto Retractable Side Mirrors | |
| Cargo Light | |
| Interior Lighting | |
| Arm Rest | |
| Handbrake | Electric |
| Auto Brake Hold | |
| Front Power Outlet | |
| Rear Power Outlet |
| infotainment | |
|---|---|
| Bluetooth system | |
| Infotainment Head Unit | Android LCD |
| USB & Auxillary Cable | |
| Number of Speakers | 8 |
| Display Size (inches) | 8 |
| Touch Screen | |
| Android Auto | |
| Apple Car Play | |
| Voice Command | |
| Front Speakers | |
| Rear Speakers | |
| Premium Sound System |
| manufacturer warranty | |
|---|---|
| Manufacturer Warranty-Years | 3 |
| Manufacturer Warranty-Kms | 100000 |
Globally, the Toyota Yaris is available in hatchback and sedan body shapes. However, the Japanese automaker officially sells only the sedan model in the UAE. Since its introduction in the year 1999, Toyota has sold over 4.5 million units worldwide making it a popular model in the hatchback and sedan segment. Read the complete history of the Toyota Yaris in this linked article. To help you make an informed decision, we break down the Toyota Yaris trims currently on sale in the UAE. We̵...
The least expensive car models are often the most underrated ones. They are pretty basic in nature and don’t come with the longest list of features. However, they are often among the best-sellers, and for Toyota, it is the Yaris. When one thinks of a Toyota, the Yaris will be one of the last models that comes to mind. However, it is a winner for Toyota as over 4.5 million units have been sold so far. The name Yaris was derived from the Greek goddess Charis, who was a symbol of beauty and excell...
The price of Toyota Yaris GR 1.6L M/T is AED 167,900.
The manufacturer suggested fuel economy of Toyota Yaris 2026 is 17 Km/L.
Toyota Yaris GR 1.6L M/T has a seating capacity of 4 people.
Toyota Yaris GR 1.6L M/T has a drivetrain of All Wheel Drive.
No, Toyota Yaris GR 1.6L M/T does not come with a sunroof as a standard feature
Explore more than 30,000 new & used cars for sale in uae from over 350 trusted dealerships.