Starting from AED 166,000
|
2 L - 3.6 L
|
235 BHP - 280 BHP
|
Automatic
|
|
Petrol
|
8 Km/L - 13 Km/L
|
7 seater
|
|
Automatic
|
7 seater
|
Volkswagen Teramont price in UAE starts from AED 166,000. Prices of Volkswagen Teramont trims can vary from dealership to dealership based on factors such as discounts, warranty, and additional features.
| Teramont Trims | Prices |
|---|---|
| Teramont Trendline 3.6L | AED 166,000 |
| Teramont 3.6L Comfortline (AWD) | AED 172,000 |
| Teramont 2.0L Trendline (AWD) | AED 174,366 |
| Teramont Trendline 2.0L | AED 177,704 |
| Teramont Comfortline 3.6L | AED 186,000 |
| Teramont 3.6L Highline (AWD) | AED 187,300 |
| Teramont R-Line 3.6L | AED 206,000 |
| Teramont 3.6L Trendline (AWD) | AED 215,000 |
| Volkswagen Teramont in UAE | Average starting price |
|---|---|
| Volkswagen Teramont in Abu Dhabi | AED 146,900 |
| Volkswagen Teramont in Dubai | AED 54,029 |
| Price | AED 166,000 - AED 215,000 |
| Body Type | SUV/Crossover |
| Transmission | Automatic |
| Fuel Type | Petrol |
| Horsepower | 235 BHP - 280 BHP |
| Torque | 258 Nm - 370 Nm |
| Engine capacity | 2 L - 3.6 L |
| Mileage | 8 Km/L - 13 Km/L |
| Fuel Tank Capacity | 70 L |
| Cylinders | 6 & 4 Cylinders |
| Length | 5036 mm - 5103 mm |
| Width | 1988 mm - 1990 mm |
| Height | 1770 mm - 1787 mm |
| Seating capacity | 7 seater |
| Boot Space | 583 L |
| Acceleration (0-100 KM/H) | 7.5 sec - 8 sec |
| Top Speed | 190 km/h - 200 km/h |
| Drive type | All Wheel Drive & Front Wheel Drive |
The price of a Volkswagen Teramont in the UAE is AED 166,000 - AED 215,000.
The manufacturer suggested fuel economy of Volkswagen Teramont is 8 Km/L - 13 Km/L.
The trims for Volkswagen Teramont are Trendline 3.6L, 3.6L Comfortline (AWD), 2.0L Trendline (AWD), Trendline 2.0L, Comfortline 3.6L, 3.6L Highline (AWD), R-Line 3.6L and 3.6L Trendline (AWD).
The top speed of Volkswagen Teramont is 190 km/h - 200 km/h.
The fuel tank capacity of Volkswagen Teramont is 70 L.
Volkswagen Teramont Price in UAE starts at 166,000 and Ford Explorer Price in UAE starts at 205,695. Check out a detailed comparison of Volkswagen Teramont vs Ford Explorer.
Explore more than 30,000 new & used cars for sale in uae from over 350 trusted dealerships.