-
$20,435 PremiumUsed Volkswagen Teramont 2021Used Volkswagen Teramont 2021 PremiumVolkswagen Teramont
Explore a wide selection of verified used Volkswagen Teramont 2021 for sale in UAE. Buy and sell used Volkswagen Teramont 2021 in UAE quickly, safely and at the best prices with DubiCars.
Volkswagen Teramont
| Volkswagen Teramont 2021 trims | Price* |
|---|---|
| Teramont R-Line 3.6L 2021 | AED 75,000 |
| Teramont Trendline 3.6L 2021 | AED 57,999 |
| *Average starting price | |
Looking for the perfect used Volkswagen Teramont 2021 in UAE? DubiCars offers a vast selection of high-quality pre-owned Volkswagen Teramont 2021 from multiple dealers and private car owners across the country.
We have 1 listings of Volkswagen Teramont 2021 starting at an average price of 75,000 AED. Each of our Teramont 2021 listings includes detailed information on mileage, condition, and features, helping you find the right Teramont 2021 to suit your lifestyle and budget.
Browse DubiCars listings today and discover the right second hand Volkswagen Teramont 2021 for you, across UAE.
| Price | AED 75,000 - AED 75,000 |
| Body Type | SUV/Crossover |
| Transmission | Automatic |
| Fuel Type | Petrol |
| Horsepower | 235 BHP - 280 BHP |
| Torque | 258 Nm - 370 Nm |
| Engine capacity | 2 L - 3.6 L |
| Mileage | 8 Km/L - 13 Km/L |
| Fuel Tank Capacity | 70 L |
| Cylinders | 6 & 4 Cylinders |
| Length | 5036 mm - 5103 mm |
| Width | 1988 mm - 1990 mm |
| Height | 1770 mm - 1787 mm |
| Seating capacity | 7 seater |
| Boot Space | 583 L |
| Acceleration (0-100 KM/H) | 7.5 sec - 8 sec |
| Top Speed | 190 km/h - 200 km/h |
| Drive type | All Wheel Drive & Front Wheel Drive |
There are 1 used Volkswagen Teramont 2021 available for sale in UAE.
The starting price of used Volkswagen Teramont 2021 in UAE is AED 75,000.