Starting from AED 170,000
|
2 L
|
190 BHP - 197 BHP
|
Automatic
|
|
Petrol
|
10 Km/L
|
5 seater
|
|
Automatic
|
5 seater
|
Volvo XC40 price in UAE starts from AED 170,000. Prices of Volvo XC40 trims can vary from dealership to dealership based on factors such as discounts, warranty, and additional features.
| XC40 Trims | Prices |
|---|---|
| XC40 2.0T T4 FWD Momentum | AED 170,000 |
| XC40 B4 2.0T Powertrain | AED 180,000 |
| XC40 2.0T T4 R Design | AED 185,000 |
| Volvo XC40 in UAE | Average starting price |
|---|---|
| Volvo XC40 in Dubai | AED 83,099 |
| Price | AED 170,000 - AED 185,000 |
| Body Type | SUV/Crossover |
| Transmission | Automatic |
| Fuel Type | Petrol |
| Horsepower | 190 BHP - 197 BHP |
| Torque | 300 Nm |
| Engine capacity | 2 L |
| Mileage | 10 Km/L |
| Fuel Tank Capacity | 54 L |
| Cylinders | 4 Cylinders |
| Length | 4425 mm - 4440 mm |
| Width | 1873 mm - 1910 mm |
| Height | 1652 mm |
| Seating capacity | 5 seater |
| Boot Space | 443 L - 460 L |
| Acceleration (0-100 KM/H) | 6.5 sec - 8.4 sec |
| Top Speed | 180 km/h - 230 km/h |
| Drive type | Front Wheel Drive |
The price of a Volvo XC40 in the UAE is AED 170,000 - AED 185,000.
The manufacturer suggested fuel economy of Volvo XC40 is 10 Km/L.
The trims for Volvo XC40 are 2.0T T4 FWD Momentum, B4 2.0T Powertrain and 2.0T T4 R Design.
The top speed of Volvo XC40 is 180 km/h - 230 km/h.
The fuel tank capacity of Volvo XC40 is 54 L.
Volvo XC40 Price in UAE starts at 170,000 and Audi Q3 Price in UAE starts at 143,600. Check out a detailed comparison of Volvo XC40 vs Audi Q3.
Explore more than 30,000 new & used cars for sale in uae from over 350 trusted dealerships.