Explore a wide selection of verified new Genesis G90 2023 for sale in UAE. Buy and sell new Genesis G90 2023 in UAE quickly, safely and at the best prices with DubiCars.
Genesis G90
Looking for the perfect new Genesis G90 2023 in UAE? DubiCars offers a vast selection of high-quality pre-owned Genesis G90 2023 from multiple dealers and private car owners across the country.
We have 1 listings of Genesis G90 2023 starting at an average price of 299,000 AED. Each of our G90 2023 listings includes detailed information on mileage, condition, and features, helping you find the right G90 2023 to suit your lifestyle and budget.
Browse DubiCars listings today and discover the right second hand Genesis G90 2023 for you, across UAE.
| Price | AED 299,000 - AED 299,000 |
| Body Type | Sedan |
| Transmission | Automatic |
| Fuel Type | Petrol |
| Horsepower | 365 BHP - 407 BHP |
| Torque | 510 Nm - 520 Nm |
| Engine capacity | 3.3 L - 5 L |
| Mileage | 8 Km/L |
| Fuel Tank Capacity | 83 L |
| Cylinders | 6 & 8 Cylinders |
| Length | 5205 mm |
| Width | 1915 mm |
| Height | 1495 mm |
| Seating capacity | 5 seater |
| Boot Space | 510L |
| Acceleration (0-100 KM/H) | 5.7 sec - 6.5 sec |
| Top Speed | 240km/h |
| Drive type | Rear Wheel Drive |
There are 1 new Genesis G90 2023 available for sale in UAE.
The starting price of new Genesis G90 2023 in UAE is AED 299,000.