-
New Land Rover Range Rover Velar 2024
New Land Rover Range Rover Velar 2024Land Rover Range Rover Velar SE Dynamic P250
Explore a wide selection of verified new Land Rover Range Rover Velar 2024 for sale in UAE. Buy and sell new Land Rover Range Rover Velar 2024 in UAE quickly, safely and at the best prices with DubiCars.
Land Rover Range Rover Velar
| Land Rover Range Rover Velar 2024 trims | Price* |
|---|---|
| Range Rover Velar P250 2.0L (246 HP) 2024 | 250,000 |
| *Average starting price | |
Looking for the perfect new Land Rover Range Rover Velar 2024 in UAE? DubiCars offers a vast selection of high-quality pre-owned Land Rover Range Rover Velar 2024 from multiple dealers and private car owners across the country.
We have 1 listings of Land Rover Range Rover Velar 2024 starting at an average price of 0. Each of our Range Rover Velar 2024 listings includes detailed information on mileage, condition, and features, helping you find the right Range Rover Velar 2024 to suit your lifestyle and budget.
Browse DubiCars listings today and discover the right second hand Land Rover Range Rover Velar 2024 for you, across UAE.
| Price | 0 - 0 |
| Body Type | SUV/Crossover |
| Transmission | Automatic |
| Fuel Type | Petrol & Hybrid |
| Horsepower | 246 BHP - 400 BHP |
| Torque | 365 Nm - 550 Nm |
| Engine capacity | 2 L - 3 L |
| Mileage | 8 Km/L - 10 Km/L |
| Fuel Tank Capacity | 82 L |
| Cylinders | 4 & 6 Cylinders |
| Length | 4797 mm - 4803 mm |
| Width | 2032 mm |
| Height | 1665 mm - 1666 mm |
| Seating capacity | 5 seater |
| Boot Space | 450 L - 532 L |
| Acceleration (0-100 KM/H) | 5.2 sec - 7.1 sec |
| Top Speed | 217 km/h - 240 km/h |
| Drive type | All Wheel Drive |
There are 1 new Land Rover Range Rover Velar 2024 available for sale in UAE.
The starting price of new Land Rover Range Rover Velar 2024 in UAE is 250,000.