Explore a wide selection of verified used Mercedes Benz G500 2020 for sale in UAE. Buy and sell used Mercedes Benz G500 2020 in UAE quickly, safely and at the best prices with DubiCars.
Mercedes Benz G-Class
| Mercedes Benz G500 2020 trims | Price* |
|---|---|
| G500 Std 4.0L (422 HP) 2020 | AED 459,000 |
| *Average starting price | |
Looking for the perfect used Mercedes Benz G500 2020 in UAE? DubiCars offers a vast selection of high-quality pre-owned Mercedes Benz G500 2020 from multiple dealers and private car owners across the country.
We have 1 listings of Mercedes Benz G500 2020 starting at an average price of 405,000 AED. Each of our G500 2020 listings includes detailed information on mileage, condition, and features, helping you find the right G500 2020 to suit your lifestyle and budget.
Browse DubiCars listings today and discover the right second hand Mercedes Benz G500 2020 for you, across UAE.
| Price | AED 405,000 - AED 405,000 |
| Body Type | SUV/Crossover |
| Transmission | Automatic |
| Fuel Type | Petrol |
| Horsepower | 416BHP |
| Torque | 610Nm |
| Engine capacity | 4L |
| Mileage | 7Km/L |
| Fuel Tank Capacity | 100L |
| Cylinders | 8 Cylinders |
| Length | 4669mm |
| Width | 1931mm |
| Height | 1969mm |
| Seating capacity | 5 seater |
| Boot Space | 667L |
| Acceleration (0-100 KM/H) | 7sec |
| Top Speed | 210km/h |
| Drive type | All Wheel Drive |
There are 1 used Mercedes Benz G500 2020 available for sale in UAE.
The starting price of used Mercedes Benz G500 2020 in UAE is AED 405,000.