-
$10,100Used Mercedes Benz S500 2013Used Mercedes Benz S500 2013Mercedes Benz S500 Std 4.7L Mercedes-Benz S500L 2013 full option
Explore a wide selection of verified used Mercedes Benz S500 2013 for sale in UAE. Buy and sell used Mercedes Benz S500 2013 in UAE quickly, safely and at the best prices with DubiCars.
Mercedes Benz S-Class
| Mercedes Benz S500 2013 trims | Price* |
|---|---|
| S500 Std 4.7L 2013 | AED 74,500 |
| *Average starting price | |
Looking for the perfect used Mercedes Benz S500 2013 in UAE? DubiCars offers a vast selection of high-quality pre-owned Mercedes Benz S500 2013 from multiple dealers and private car owners across the country.
We have 1 listings of Mercedes Benz S500 2013 starting at an average price of 37,000 AED. Each of our S500 2013 listings includes detailed information on mileage, condition, and features, helping you find the right S500 2013 to suit your lifestyle and budget.
Browse DubiCars listings today and discover the right second hand Mercedes Benz S500 2013 for you, across UAE.
| Price | AED 37,000 - AED 37,000 |
| Body Type | Sedan |
| Transmission | Automatic |
| Fuel Type | Petrol |
| Horsepower | 435BHP |
| Torque | 450Nm |
| Engine capacity | 3L |
| Mileage | 9Km/L |
| Fuel Tank Capacity | 76L |
| Cylinders | 6 Cylinders |
| Length | 5179mm |
| Width | 1921mm |
| Height | 1503mm |
| Seating capacity | 5 seater |
| Acceleration (0-100 KM/H) | 7sec |
| Top Speed | 260km/h |
| Drive type | All Wheel Drive |
There are 1 used Mercedes Benz S500 2013 available for sale in UAE.
The starting price of used Mercedes Benz S500 2013 in UAE is AED 37,000.