-
-
Warranty
$60,400New Ford Expedition 2024New Ford Expedition 2024Ford Expedition TIMBERLINE TL2524 / FREE INSURANCE + REGISTRATION / AL TAYER MOTORS AL QOUZ SHOWROOM-
Warranty
-
Explore a wide selection of verified new Ford Expedition 2024 for sale in Dubai. Buy and sell new Ford Expedition 2024 in Dubai quickly, safely and at the best prices with DubiCars.
Ford Expedition
Looking for the perfect new Ford Expedition 2024 in Dubai? DubiCars offers a vast selection of high-quality pre-owned Ford Expedition 2024 from multiple dealers and private car owners across the country.
We have 1 listings of Ford Expedition 2024 starting at an average price of 220,563. Each of our Expedition 2024 listings includes detailed information on mileage, condition, and features, helping you find the right Expedition 2024 to suit your lifestyle and budget.
Browse DubiCars listings today and discover the right second hand Ford Expedition 2024 for you, across Dubai.
| Price | 220,563 - 220,563 |
| Body Type | SUV/Crossover |
| Transmission | Automatic |
| Fuel Type | Petrol |
| Horsepower | 380 BHP - 440 BHP |
| Torque | 637 Nm - 691 Nm |
| Engine capacity | 3.5 L |
| Mileage | 6 Km/L - 7 Km/L |
| Fuel Tank Capacity | 87 L - 93 L |
| Cylinders | 6 Cylinders |
| Length | 5334 mm |
| Width | 2006 mm |
| Height | 1930 mm |
| Seating capacity | 8 seater |
| Boot Space | 530 L |
| Acceleration (0-100 KM/H) | 7 sec |
| Top Speed | 240 km/h |
| Drive type | Rear Wheel Drive, Four Wheel Drive & All Wheel Drive |
There are 1 new Ford Expedition 2024 available for sale in Dubai.
The starting price of new Ford Expedition 2024 in Dubai is 220,563.