Starting from 1,049,900
|
4L
|
577BHP
|
Automatic
|
|
Petrol
|
6Km/L
|
5 seater
|
|
Automatic
|
5 seater
|
Mercedes Benz G63 AMG price in UAE starts from 1,049,900. Prices of Mercedes Benz G63 AMG trims can vary from dealership to dealership based on factors such as discounts, warranty, and additional features.
| G63 AMG Trims | Prices |
|---|---|
| G63 AMG 4MATIC SUV | 1,049,900 |
| Mercedes Benz G63 AMG in UAE | Average starting price |
|---|---|
| Mercedes Benz G63 AMG in Abu Dhabi | 780,000 |
| Mercedes Benz G63 AMG in Ajman | 135,000 |
| Mercedes Benz G63 AMG in Dubai | 399,000 |
| Mercedes Benz G63 AMG in Sharjah | 136,000 |
| Mercedes Benz G63 AMG in Umm al-Quwain | 160,000 |
| Mercedes Benz G63 AMG in Al Ain | 705,000 |
| Price | 1,049,900 |
| Body Type | SUV/Crossover |
| Transmission | Automatic |
| Fuel Type | Petrol |
| Horsepower | 577BHP |
| Torque | 627Nm |
| Engine capacity | 4L |
| Mileage | 6Km/L |
| Fuel Tank Capacity | 100L |
| Cylinders | 8 Cylinders |
| Length | 4669mm |
| Width | 1931mm |
| Height | 1969mm |
| Seating capacity | 5 seater |
| Boot Space | 667L |
| Acceleration (0-100 KM/H) | 7sec |
| Top Speed | 250km/h |
| Drive type | All Wheel Drive |
The price of a Mercedes Benz G63 AMG in the UAE is 1,049,900.
The manufacturer suggested fuel economy of Mercedes Benz G63 AMG is 6Km/L.
The trims for Mercedes Benz G63 AMG are 4MATIC SUV.
The top speed of Mercedes Benz G63 AMG is 250km/h.
The fuel tank capacity of Mercedes Benz G63 AMG is 100L.
Explore more than 30,000 new & used cars for sale in uae from over 350 trusted dealerships.