Starting from 63,900
|
1.5L
|
147BHP
|
Automatic
|
|
Petrol
|
11Km/L
|
5 seater
|
|
Automatic
|
5 seater
|
Mitsubishi Eclipse Cross price in UAE starts from 63,900. Prices of Mitsubishi Eclipse Cross trims can vary from dealership to dealership based on factors such as discounts, warranty, and additional features.
| Eclipse Cross Trims | Prices |
|---|---|
| Eclipse Cross 1.5T GLS (Mid Option) | 63,900 |
| Mitsubishi Eclipse Cross in UAE | Average starting price |
|---|---|
| Mitsubishi Eclipse Cross in Dubai | 45,000 |
| Mitsubishi Eclipse Cross in Sharjah | 45,999 |
| Price | 63,900 |
| Body Type | SUV/Crossover |
| Transmission | Automatic |
| Fuel Type | Petrol |
| Horsepower | 147BHP |
| Torque | 250Nm |
| Engine capacity | 1.5L |
| Mileage | 11Km/L |
| Fuel Tank Capacity | 63L |
| Cylinders | 4 Cylinders |
| Length | 4547mm |
| Width | 1805mm |
| Height | 1685mm |
| Seating capacity | 5 seater |
| Boot Space | 657L |
| Acceleration (0-100 KM/H) | 9.3sec |
| Top Speed | 180km/h |
| Drive type | Front Wheel Drive |
The price of a Mitsubishi Eclipse Cross in the UAE is 63,900.
The manufacturer suggested fuel economy of Mitsubishi Eclipse Cross is 11Km/L.
The trims for Mitsubishi Eclipse Cross are 1.5T GLS (Mid Option).
The top speed of Mitsubishi Eclipse Cross is 180km/h.
The fuel tank capacity of Mitsubishi Eclipse Cross is 63L.
Mitsubishi Eclipse Cross Price in UAE starts at 63,900 and Ford Escape Price in UAE starts at 101,745. Check out a detailed comparison of Mitsubishi Eclipse Cross vs Ford Escape.
Explore more than 30,000 new & used cars for sale in uae from over 350 trusted dealerships.